×
اهمیت اقدامات دندانپزشکی در آمادگی برای بارداری

اهمیت اقدامات دندانپزشکی در آمادگی برای بارداری

اقدامات دندانپزشکی یکی از مهمترین اقدامات پزشکی است که قبل از بارداری انجام می شود، زیرا مادران در دوران بارداری در معرض خطر بیشتری برای برخی مشکلات دندانی هستند. شایع ترین این مشکلات، بیماری های پریودنتال هستند که بعنوان بیماری های لثه شناخته می شوند.

به دلیل تغییرات هورمونی که در دوران بارداری اتفاق می افتد، سیستم ایمنی شما به باکتری های موجود در پلاک های دندانی بسیار حساس می شود، و زمانی که شما دچار مشکلی در دندانهایتان می شوید احتمال اینکه این مشکل بیشتر و بدتر از شرایط عادی شما را درگیر کند، وجود دارد.

بنابراین اگر برنامه ای برای بارداری دارید حتما برای مطمئن شدن از سلامت دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا همانطور که گفته شد بیماری های پریودنتال می توانند در طی بارداری شدت یابند.

نکته مهم دیگر این است  که اگر بیماری های لثه در بارداری گسترش یابند می توانند بر جنین شما تاثیر بگذارند. زیرا باکتری می تواند از طریق مایع آمنیوتیک به جنین انتقال یابد. محققان عامل بیماری زای پریودنتال را درون مایع آمنیوتیک و جفت پیداکرده اند که می تواند منجر به افزایش احتمال پره اکلامپسی یا وزن کم نوزاد هنگام تولد شود.

با انجام آزمایش DNA پس از تولد نوزاد، مشخص شده که 95 درصد باکتری های نوزاد از مادرش به او انتقال می یابد به این معنی که اگر شما هر گونه باکتری مضری داشته باشید که منجر به عفونت شود مانند بیماری های لثه، حفره دهان یا هر نوع عفونت دیگری در دهان، احتمال اینکه این عفونت را به نوزاد خود منتقل کنید بسیار بالا است.

استفاده از اشعه ایکس برای گرفتن عکس دندان را قبل از اینکه اقدام به بارداری کنید انجام دهید در واقع یکی دیگر از دلایل اقدام به معاینه دندان ها قبل از بارداری همین مساله است. حتی اگر اشعه ایکس دندانپزشکی از اشعه ایکس پزشکی دوز کمتری داشته باشد باز هم  بسیاری از مردم می خواهند از تماس غیرضروری با آن اجتناب کنند. بنابراین بهتر است قبل از باردار شدن به فکر تهیه عکس از دندان هایتان باشید تا از هر گونه مشکلی که ممکن است در دوران بارداری باعث بیماری در حفره دهان شود آگاهی پیدا کنید و به فکر درمان باشید.

پاسخ به چند پرسش زنانی که قصد آمادگی برای بارداری دارند:

  • باکتری های ایجاد کننده بیماری های لثه چطور بر نوزادی که دندان ندارد تاثیر دارد؟

ممکن است صحبت از مشکلات دندانی برای نوزادی که هنوز دندان ندارد کمی عجیب به نظر برسد اما باکتری هایی که این مشکل را سبب می شوند به راحتی می توانند درون لثه نوزاد زندگی کنند و زمانیکه نوزاد دندان درآورد احتمال ایجاد و گسترش عفونت دندانی در او بیشتر می شود.

  • آیا راهی برای رهایی از مشکلات دندانی وجود دارد؟

می توانید از آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری های ایجاد کننده بیماری لثه استفاده کنید و در نظر داشته باشید که این کار برای جلوگیری از استفاده آنتی بیوتیک در آینده، برای نوزادتان است.

  • آیا مورد مهم دیگری جهت آگاهی بیشتر راجع به دندان وجود دارد؟

می دانیم در بزرگسالانی که بیماری پریودنتال دارند باکتری فقط در دهان وجود ندارد و می تواند باعث آسیب در سایر قسمت های بدن او نیز شود. به عنوان مثال، در افراد مسن، اکثر عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی به دلیل بیماری پریودنتال است.
تحقیقات پزشکی نشان داده اند که داشتن باکتری هایی که باعث بیماری پریودنتال می شوند یک عامل خطر برای بیماری قلبی، سکته و دیابت هستند. البته تحقیقات خاصی که تاثیر این نوع عفونت را بر سلامت کودک نشان دهد، انجام نگرفته اما منطقی است که با مراقبت های بهداشتی از انتقال باکتری به کودکتان جلوگیری کنید.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید