×
احتمال بارداری طبیعی پس از درمان ناباروری

احتمال بارداری طبیعی پس از درمان ناباروری


از هر ده زن سه مورد آن قادر است به طور طبیعی پس از درمان ناباروری باردار شود.

زنانی که  تحت درمان ناباروری IVF یا ICSI بوده‌اند، 29درصد شانس بارداری طبیعی در طول شش سال پس از قطع درمان باروری دارند. این یافته‌ها از بررسی اینترنتی انجام‌شده بر روی یک گروه از زنان در مجله‌ی باروری Human به دست آمده است. مؤسسه‌ی ملی بهداشت و مراقبت تخمین می‌زند که در انگلستان از هر هفت زوج یک مورد به علت ناباروری از فناوری کمک‌باروری استفاده می‌کند. این درمان‌ها نیازمند حمایت عاطفی و مالی بوده و همه زوجین از طریق این روش بچه‌دار نمی‌شوند. تحقیق در مورد میزان موفقیت‌آمیز بودن یا نبودن حاملگی بعد از این درمان محدود شده است، اما امیدواریم که یافته‌های حاصل از مشاوره‌ی زنان در مورد شانس بارداری طبیعی پس از درمان ناباروری مفید باشد.

محققان از تماس تلفنی با کاربران یک وب‌سایت باروری که برای درمان به روش IVF یا ICSI اقدام کرده بودند استفاده کردند. از 403 پاسخ قابل اجرا (از مجموع 484 پاسخ)، دریافتند که 96 مورد از طریق طی دوره درمان باردار نشدند، ولی 34 مورد آن‌ها پس از آن به صورت خود به خود باردار شدند که منجر به 30 تولد زنده شد. از 307 موردی که در طول درمان باردار شدند، 84 مورد نیز پس از درمان خود به خود باردار شدند.

در این مطالعه، محققان دریافتند بعد از اتمام درمان‌های ناباروری، طی دو سال اول 87 درصد و طی شش سال اول 22 درصد شانس بارداری خود به خودی وجود دارد. این در حالی است ‌که ممکن است بسیاری از زوج‌ها درمان IVF را به عنوان آخرین راه حل ببینید. محققان امیدوارند یافتههایشان برای کسانی که در این موقعیت قرار دارند امیدبخش باشد.

این اطلاعات واقعاً مفید بوده و پزشکان را قادر می‌سازد به بیماران خود در مورد شانس بارداری پس از نتیجه بخش نبودن درمان‌های کمکی آگاهی دهند. این مطالعه نشان می‌دهد که یک فرصت مناسب برای بارداری خود به خود بعد از انجام IVF یا ICSI وجود دارد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید