×
احتمال کم تولید مثل در مردان بهبودیافته از سرطان

احتمال کم تولید مثل در مردان بهبودیافته از سرطان

طبق مطالعاتی که در نروژ روی بیماران مرد مبتلا به سرطان زیر 25 سال صورت گرفته است، بیشتر بیماران با مشکلات تولید مثل مواجه بودند. محققین امیدوارند که این یافته ها سهمی در تغییر درمان های آینده بیماران مرد مبتلا به سرطان داشته باشد.

مطالعه همه مردان نروژی که بین سال های 1965 و 1958 متولد شده اند نشان می دهد که مردانی که از سرطان نجات یافته اند، با احتمال کمتری نسبت به مردان سالم می توانند بچه دار شوند.

این یافته ها باعث می شود تا دستورالعمل های درمانی منسجم تری ارائه شود تا باروری کسانی که تحت درمان سرطان قرار می گیرند را کمتر تحت تاثیر قرار دهد. از طرفی، اقداماتی مانند حفظ و نگه داری اسپرم ها قبل از شروع درمان سرطان را می توان بهبود بخشید. بیماران مردی که سرطان در آن ها درمان شده است سه برابر مردان سالم احتمال دارد که از تکنیک های کمک باروری برای بچه دار شدن استفاده کنند.

تعداد افراد نجات یافته بعد از درمان سرطان در کودکی، نوجوانی و اوایل بزرگسالی طی دهه های اخیر به علت پیشرفت های درمانی و مراقبت های حمایتی افزایش پیدا کرده است. امروزه پذیرفته شده است که نزدیک به 80 درصد بیماران که در کودکی یا نوجوانی سرطان در آن ها تشخیص داده می شود، از این بیماری و درمان های بعدی نجات پیدا می کنند.

مطالعات نشان می دهد قدرت پدر شدن در مردانی که سرطان را تجربه کرده اند به خصوص در مبتلایان به سرطان بیضه، تومورهای مغزی، سرطان خون، لنفوم و سرطان مغز استخوان کمتر است. همچنین احتمال ازدواج کسانی که از سرطان رها شده اند نسبت به هم سن هایشان که سالم هستند نیز کمتر است.

اینکه به بیماران مرد که سرطان را شکست داده اند این اطمینان را بدهیم که بیماری آن ها و درمان هایشان اثر منفی روی فرزندانشان نخواهد داشت نیز مهم است. مطالعات نشان می دهد که فرزندان بیماران سرطانی که بهبود یافته اند، در معرض افزایش خطر مرگ پیش از تولد یا ناهنجاری های مادرزادی قرار ندارند. همچنین هیچ نشانه ای از افزایش خطر تولد زودرس یا وزن کم هنگام تولد دیده نشده است.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید