×
الگوی خواب سالم کودک

الگوی خواب سالم کودک

کودک که وارد 12 ماهگی می‌شود نوپا محسوب شده اما هنوز به خواب زیاد احتیاج دارد. کودکتان تا دو سالگی باید ۱۱-۱۴ ساعت خواب شبانه و چهار ساعت خواب روزانه در شبانه‌روز داشته باشد.   

کودکِ ۱۲ماهه به دو بار چرت زدن در روز احتیاج دارد، اما از ۱۸ ماهگی تا پنج سالگی تنها یک بار چرت زدن (۹۰ تا 180 دقیقه) برایش کافی خواهد بود.

کاهش تعداد چرت زدن‌های کودک کار سختی است. متخصص خواب مرکز پزشکی رونالد ریگان در کالیفرنیا، دکتر جودی میندل، بر این باور است که تعداد دفعات چرت زدن کودک با ساعات خواب شبانه‌اش رابطه‌ی عکس دارد.

روش‌های ایجاد الگوی سالم خواب کودک

در این سن نمی‌توانید کاری برای افزایش کیفیت خواب کودکتان انجام دهید ولی رعایت نکات زیر تا سه سالگی برای کودک حائز اهمیت است.

مراسم خوابیدن شبانه را اجرا کنید

برای خوابیدن کودک باید زمان مشخصی تعیین کرد و اگر هنوز انرژی دارد می توان چند دقیقه به بازی کردنِ او وقت داد تا راحت‌تر بخوابد. این روش را هرشب باید اجرا کرد حتی اگر بیرون از خانه باشید. کودکان خردسال عاشق ثبات هستند و به وقوع پیوستن منظم رویدادها به کنترل رفتارشان کمک می‌کند.

برنامه‌ریزی روزانه برای چرت زدن و خواب شبانه

همان‌طور که گفته شد، زمان مشخص خوابیدن و چرت زدن بسیار اهمیت دارد و در صورتی که هر عمل کودک مانند خوابیدن، غذا خوردن و بازی کردن زمان دقیقی داشته باشد، بی‌دردسر می‌خوابد.

مشکلات بالقوه

کودک در این سن و سال شب‌ها خیلی سخت می‌خوابد و چندین بار از خواب بیدار می شود که مرتبط با رشد اوست. کودکان خردسال دوست دارند که مهارت‌های یادگرفته در طول روزشان را قبل از خواب تمرین کنند. محققین معتقدند که بچه‌هایی که در برابر خواب مقاومت می‌کنند را باید رها کرد تا خود آرام بگیرند.

زمان کمک گرفتن

مشکلات خواب  کودکان در این سن کاملاً متداول است و والدین می‌توانند با صبر و تحمل این مسائل را برطرف کنند. اگر فرزندتان پس از خواب طولانی، باز خواب‌آلوده و کسل است احتمالاً به آپنه‌ـ‌ وقفه‌ی تنفسی درخواب یا قطع تنفس در خواب‌ـ‌‌مبتلاست. برای تشخیص و درمان این اختلال به پزشک متخصص مراجعه کنید.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید