×
اولین کشف جهان درباره‌ی نقایص قلبی هنگام تولد

اولین کشف جهان درباره‌ی نقایص قلبی هنگام تولد


برای نخستین بار، دانشمندان بر این باورند که توانسته‌اند علت انواع مختلف نقایص هنگام تولد ناشی از تنش‌های محیطی را کشف کنند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که استرس سلولی می‌تواند کلیدی برای درک علت به دنیا آمدن بسیاری از نوزادان با نقص قلب، مهره‌ها و کلیه باشد. بیماری‌های قلبی دوران کودکی شایع‌ترین شکل نقص هنگام تولد در جهان به میزان یک درصد کل متولدین می‌باشد. اما با وجود شیوع آن، شگفت‌آور است که تاکنون علل ژنتیکی و محیطی چندانی برای آن شناخته نشده است.

آثار کمبود کوتاه مدت اکسیژن بر رشد قلبی در جنین مورد پژوهش قرار گرفت. البته ما به وضوح می‌دانیم که سیگار کشیدن برای سلامت جنین خطرناک است اما کمبود اکسیژن در جنین را می‌توان با علل بسیار دیگری مانند داروها، فشار خون بالا، قرار گرفتن در ارتفاع زیاد، بند ناف پیچیده و همچنین مونوکسید کربن توضیح داد.

با استفاده از یک مدل موش، دانشمندان سطح اکسیژن داخل یک محفظه را از سطح طبیعی 21 درصد تا پنج و نیم درصد به مدت هشت ساعت کاهش می‌دهند.

دانشمندان برای اولین بار است که کاهش سطح اکسیژن را مؤثر بر آسیب قلب در حال رشد تشخیص می‌دهند. انواع نقایص قلبی که اغلب در انسان رؤیت شده است. مهم‌تر اینکه دانشمندان دقیقاً بر چگونگی کم شدن اکسیژن و آسیب رساندن آن به قلب در حال رشد فعالیت می‌کنند.

دانشمندان کشف کردند که در پاسخ به استرس سلول‌های جنینی ناشی از کاهش اکسیژن بدن سعی می‌کند تا با متوقف کردن تولید پروتئین این استرس را از بین ببرد. ناگهان پروتئین‌های مورد نیاز قلب در یک زمان بحرانی در دسترس قلب قرار نمی‌گیرد و قلب نمی‌تواند به درستی رشد کند.

نکته‌ی مهم اینکه فقط کمبود اکسیژن باعث این استرس سلولی نمی‌شود. عوامل متعددی مانند عفونت‌های ویروسی، افزایش درجه‌ی حرارت، قند خون بالا، تغذیه‌ی نامناسب و آلودگی‌‌ها می‌تواند آن را به وجود آورند.

این پاسخ استرس سلولی می‌تواند کلید انواع نقایص هنگام تولد و نه فقط نقص قلبی باشد. در حال حاضر گمان می‌رود یک مکانیزم اساسی برای بسیاری از نقایص هنگام تولد از جمله کلیه‌ها و مهره‌ها وجود دارد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید