×
ارتباط آلودگی هوا با آسیب به جنین و کاهش باروری

ارتباط آلودگی هوا با آسیب به جنین و کاهش باروری

آلودگی هوا، نتیجه زندگی شهری و دنیای صنعتی است. اما شاید در مورد عوارض این پدیده بسیار شنیده باشید، همچنین در مورد تاثیرات منفی آلودگی هوا روی جنین و همچنین مادران باردار، اما به تمام اطلاعاتتان درمورد تاثیرات منفی این پدیده این را هم اضافه کنید که مطالعات اخیر مرده زایی، تولد زودرس، ناهنجاری های مادرزادی و وزن کم هنگام تولد را مرتبط با آلودگی هوای شهری دانسته است.

دود و مه شهری نیز در ارتباط با عوارض بارداری مانند پره اکلامپسی، پارگی زودرس کیسه آب و محدودیت رشد داخل رحمی (وضعیتی که جنین پشتیبانی کامل از سمت مادر و از طریق جفت دریافت نمی کند و با وزن بسیار کم متولد می شود) است.

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با توجه به مرحله بارداری که فرد در آن قرار دارد، خطرناک است. در سه ماهه اول، آلودگی هوا ممکن است باعث نقایص مادرزادی جدی، سقط یا مرده زایی شود. در سه ماهه دوم مهم ترین خطر تغییرات عصبی است. به عنوان مثال، اوتیسم با قرار گرفتن در معرض آلودگی، ارتباط دارد. البته دیگر تغییرات رفتاری و تکوینی نیز ممکن است در اثر آلاینده های هوا رخ دهد. در سه ماهه سوم و حتی در 7 روز آخر بارداری، منبع اکسیژن جنین از طریق جفت بیشتر در معرض خطر است.

در دوران بارداری، ذرات ریز آلاینده توانایی رد شدن از جفت و رسیدن به جنین را دارند. به این علت که بیشتر آلاینده ها مواد شیمیایی چربی دوست هستند، معمولا در مغز تجمع پیدا می کنند و گاهی به حدی تجمع می کنند که باعث ایجاد تغییرات ساختاری مرتبط با تاخیر در تکوین، اوتیسم و اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) می شوند. به نظر می رسد که این تغییرات پسرها را بیشتر از دخترها تحت تاثیر قرار دهد.

در مواردی نیز اعلام شده است که تاثیر آلودگی هوا حتی ممکن است قبل از لقاح شروع شود. آلودگی هوا سبب کاهش باروری به خصوص در مردان می شود. عنوان شده است که در مناطق آلوده میزان اسپرم مردان بسیار غیرطبیعی است. زنان ساکن در مناطقی که آلودگی هوا از حدی فراتر است نیز میزان تخمک های سالم کمتری برای شروع بارداری خواهند داشت. تحقیقات نشان داده است که برخی آلاینده ها سبب کم تحرکی اسپرم ها و غیرطبیعی شدن ماده ژنتیکی آن ها می شود. چنین نقص هایی سبب بروز شرایطی مانند سندرم داون می شود.

باروری زنان تحت تاثیر آلودگی هوا قرار می گیرد. نتایج یک مطالعه نشان داده که موش های ماده ای که مادران آن ها طی بارداری در معرض آلودگی هوا بودند، در زمان بلوغ 70درصد کمتر تخمک داشتند. در نهایت این مطالعات نشان می دهد که شرایط کنونی می تواند سه نسل را تحت تاثیر قرار دهد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید