×
ارتباط برخی مواد تشکیل‌دهنده‌ی کرم‌های ضد آفتاب با اختلال در عملکرد اسپرم

ارتباط برخی مواد تشکیل‌دهنده‌ی کرم های ضد آفتاب با اختلال در عملکرد اسپرم

هدف فیلترهای ماورابنفش شیمیایی کاهش میزان جذب اشعه UV خورشید توسط  پوست است، اما با این وجود برخی فیلترهای UV به سرعت از طریق پوست جذب می شوند و موجب بروز عوارضی می شوند که ممکن است تاثیرات چشمگیری نداشته باشند. این مواد شیمیایی فیلتر کننده UV  در نمونه خونی و در 95% نمونه های ادراری یافت شده اند. این موضوع می تواند به نوبه خود توضیح دهنده علت شایع بودن  ناباروری های غیرمنتظره باشد. اثر 29 فیلتر UV موجود در کرم های ضد آفتاب از میان 31 فیلتر مجاز مورد استفاده در آمریکا و اروپا، روی سلول های اسپرم سالم و زنده از نمونه مایع منی تازه بدست آمده از افراد اهداکننده سالم بررسی شد. سلول های اسپرم در محلول  بافری مشابه شرایط درون لوله های فالوپ زنان قرار گرفتند.

به طور اختصاصی محققان مسیر پیام رسانی کلسیم را که در اثر تغییرات در غلظت یون کلسیم ایجاد می شود مورد ارزیابی قرار دادند. حرکت یون کلسیم درون اسپرم از طریق کانال های یون کلسیم نقش اصلی را در عملکرد اسپرم ایفا می کنند. CatSper  کانال یونی کلسیم مخصوص اسپرم است که در باروری در مردان بسیار نقش مهمی دارد. این کانال گیرنده اصلی اسپرم برای پروژسترون - جاذب هورمون برای اسپرم های انسان- است. CatSper  منجر به هجوم موقتی یا افزایش یون کلسیم به درون اسپرم می شود و باعث کنترل چندین عملکرد اسپرم  که برای لقاح ضروری هستند می شود.

محققان دریافتند که 45 درصد (13 مورد) از 29 فیلتر UV که مورد بررسی قرار گرفت منجر به القای جریان ورودی یون کلسیم در اسپرم شده و باعث تداخل  در عملکرد طبیعی اسپرم می شوند. این اثر از مقادیر بسیار کم مواد شیمیایی؛ کمتر از میزان فیلترهای UV در افراد بعد از استفاده کرم های ضد آفتاب روی کل بدن، شروع می شود.

9 مورد از 13 مورد ذکر شده فیلترهای UV توسط فعال سازی مستقیم  کانال CatSper ، القا گر جریان ورودی کلسیم بودند و در نتیجه اثر پروژسترون را تقلید می کردند. این فیلترهای UV اختلال گر های اندوکرینی هستند. برخی دیگر از این فیلترهای UV اثر مهمی روی عملکرد اسپرم ازجمله تحرک اسپرم که توسط CatSper  کنترل می شود داشتند .

مصرف 8 مورد از 13 مورد فیلتر UV که عملکرد اسپرم را مختل می کردند در آمریکا مورد تائید قرار گرفته است که شامل  آووبنزون (avobenzone)،  هموسالات (homosalate)، مرادیمات (meradimate)، اکتیسالات (octisalate ) که تحت عنوان اکتیل سالیسیلات نیز شناخته می شود، اکتینوگزات (octinoxate ) یا اکتیل متوکسی سینامات، اکتوکریلن (octocrylene)، اکسی بنزون (oxybenzone ) که تحت عنوان بنزوفنون-3 یا BP-3 نیز شناخته می شود و پادیمات اُ (padimate O) می شود.

این مواد شیمیایی جزء مواد اولیه تشکیل دهنده رایج  در کرم های ضدآفتاب و محصولات حفاظت کننده حاوی کرم ضد آفتاب مانند مرطوب کننده های آرایشی و مرطوب کننده لب هستند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید