×
استفاده از سلول‌های بنیادی درون مایع آمنیوتیک در درمان بیماری‌ها

استفاده از سلول‌های بنیادی درون مایع آمنیوتیک در درمان بیماری‌ها


دانشمندان برای اولین بار نشان دادند که چگونه سلول‌های بنیادی می‌توانند استخوان‌های بیمار را تقویت کنند. در اوایل سال جاری محققانی در تورنتو، سلول‌های بنیادی موش‌های سالم را به موش‌های مبتلا به پوکی استخوان تزریق نمودند. نه تنها حیوانات دریافت‌کننده رشد اسکلت قوی‌تری داشتند، بلکه به استخوان‌های سالم و فاقد پوکی استخوان نیز دست یافتند.

 

محققان معتقدند افراد مبتلا به پوکی استخوان می‌توانند اسکلت و استخوان‌های خود را با تزریق سلول‌های بنیادی زنان باردار ترمیم و بهبود بخشند. طی تحقیقات و بررسی‌های انجام شده بر روی حیوانات، این سلول‌ها می‌توانند باعث درمان 78 درصد از اختلالات شکنندگی و پوکی استخوان شوند. با توجه به شیوع این بیماری به خصوص در زنان جامعه و هزینه‌های لازم برای درمان و کنترل آن، این کشف می‌تواند نقش پررنگی در کنترل شیوع و درمان کم‌هزینه‌ی این بیماری داشته باشد.

 

یک سری از آزمایش‌ها و مجموعه‌ای از بررسی‌ها نشان داده که سلول‌های بنیادیِ جمع‌آوری شده از مایع آمنیوتیک انسان می‌تواند به تقویت استخوان‌های ضعیف کمک کند. سلول‌های بنیادی دارای عوامل رشدی هستند که سلول‌های استخوان را به طور مؤثر‌تر منتشر می‌کند. از آن‌جایی که ژن‌ها در کنار عوامل محیطی می‌توانند خطر ابتلا به پوکی استخوان را تا یک سوم افزایش دهند، این کشف می‌تواند تأثیر عمیقی بر زندگی بیماران مبتلا به پوکی استخوان داشته باشد و می‌تواند تعداد زیادی از شکستگی‌های دردناک را متوقف کند. سلول‌های بنیادی مورد استفاده در این مطالعه از دوران جنینی تهیه شده و تصور می‌شود این سلول‌های بنیادیِ بسیار جوان قوی‌تر از سلول‌های بنیادی بزرگسالان عمل کنند. این سلول‌ها می‌توانند برای درمان‌های آینده و هنگامی که زنان باردار آزمایش آمنیوسنتز دارند، جمع‌آوری شوند. حتی امکان جمع‌آوری این مایع قبل از پارگی کیسه‌ی آب و زایمان نیز وجود دارد. محققان امیدوارند با شروع یک کارآزمایی بالینی در انسان در دو سال آینده بتوانند به یک درمان مؤثر برای رشد اسکلتی جنین یا نوزادان تحت تأثیر هنگام تولد دست یابند. بر خلاف سایر بافت‌ها، سلول‌های بنیادی مورد استفاده در مطالعه را می‌توان از فردی به فرد دیگر بدون نیاز به مطابقت گیرنده و اهدا‌کننده‌ پیوند زد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید