×
با دندان درد در بارداری چه کنیم؟

با دندان درد در بارداری چه کنیم؟

به هم خوردن تعادل هورمونی در زمان بارداری، ممکن است باعث ایجاد دندان درد در این دوران گردد. علاوه بر این افزایش سطح استروژن و پروژسترون هم می تواند زنان باردار را در برابر عفونت و پوسیدگی دندان حساس کند. دندان درد در بارداری همچنین ممکن است به دلیل بیماری های لثه، دندان عقل، التهاب لثه در بارداری، پوسیدگی دندان و کمبود کلسیم (به دلیل نیاز جنین به کلسیم) در بدن بروز پیدا کند.


درمان دندان درد در بارداری

بهترین اقدام برای درمان دندان درد در دوران بارداری در هر زمانی از حاملگی، مراجعه به دندانپزشک است. اما برای درمان دندان درد در بارداری روش‌های متعدد دیگری نیز وجود دارد، از جمله روش‌های درمان خانگی.
از جمله روش‌های خانگی تسکین درد دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    استفاده از میخک برای دندان درد در بارداری:
یکی از موثرین تسکین دهنده های دندان درد برای زنان باردار استفاده از میخک یا روغن میخک است. می توانید میخک را بجوید یا پنبه ای را آغشته به روغن میخک کرده و بر روی دندان بگذارید. خواص ضد میکروبی میخک می تواند فورا درد را آرام کند.
•    استفاده از کمپرس گرم برای دندان درد در بارداری:
یک پارچه را در آب گرم خیس کنید و آن را خارج از دهان بر روی گونه و در محلی که درد احساس می کنید بگذارید. این روش باعث تسکین و کاهش موقتی درد می شود.
•    استفاده از کمپرس یخ برای درمان فوری دندان درد در بارداری:
یکی از ایمن ترین و موثرین درمان های دندان درد برای زنان باردار، استفاده از کمپرس سرد بر روی محل درد است. می توانید یک پارچه را درون آب یخ خیس کنید و یا کیسه یخ را در خارج از دهان و بر روی محل درد بگذارید. این روش با استفاده از روش بی حس کردن اعصاب آن ناحیه، باعث کاهش درد می شود.
•    استفاده از پیاز برای دندان درد در بارداری:
جویدن مقداری پیاز خام به مدت 3 دقیقه می تواند راه درمان درد دندان در بارداری باشد. در صورتی که دندان درد تا حدی است که مانع جویدن می شود، می توانید مقداری پیاز خام را بر روی دندانی که درد می کند قرار دهید.
•    استفاده از سیر برای درد دندان در بارداری:
سیر یک درمان قدیمی برای تسکین دندان درد به شمار می رود. در دوران بارداری می توانید سیر را بجوید یا سیر له شده را بر روی دندان بگذارید. سیر حاوی آنتی بیوتیک و آلیسین است که باعث از بین بردن باکتری ها می شود. وقتی تعداد باکتری ها کاهش پیدا کند، درد دندان هم کمتر می شود. سیر درمانی یکی از روش های تسکین درد فوری به شمار میرود.
•    استفاده از برگ های اسفناج برای دندان درد در بارداری:
برگ های اسفناج خام را بجوید یا بصورت له شده به طور مستقیم روی محل درد بگذارید.
•    اجتناب از مصرف غذاهای شیرین:
در صورت داشتن درد دندان در بارداری، باید از خوردن شیرینی و غذاهای حاوی شکر خودداری کنید، به این دلیل که این مواد منجر به افزایش پلاک دندانی و بیشتر شدن درد دندان می گردند.
•    شست و شوی دندان با آب گرم:
آسان ترین روش درمان دندون درد در بارداری، شستن دندان ها با آب گرم است. می توانید مقدار بسیار کمی نمک را به آب ولرم اضافه کرده و دندان ها را شست و شو دهید. شستن دندان علاوه بر تسکین درد باعث حذف ذرات غذایی باقی مانده بین دندان می شود.


لزوم درمان دندان درد در بارداری

درمان دندون درد در بارداری بسیار ضروری است، زیرا اگر توجهی به درمان به موقع آن نشود، این درد ممکن است منجر به ایجاد بیماری های لثه و در موارد شدیدتر ایجاد تاثیرات منفی بر روی جنین گردد. از سوی دیگر درمان دندان درد در بارداری، به علت منع استفاده از اشعه ایکس جهت عکس برداری و نیز مصرف بعضی از داروها، دارای چالش هایی می باشد.


لزوم مراجعه به دندان پزشک در صورت تشدید درد دندان

بسیاری از زنان درباره مصرف مسکن برای دندان درد و داروهای تجویزی در دوران بارداری بسیار محتاط عمل می کنند، زیرا این داروها ممکن است باعث ایجاد آسیب هایی در جنین گردند. هر چند درمان های پیشرفته پزشکی، امروزه برای جنین بسیار ایمن هستند.
گاهی نیز افراد به راه حل درمان سریع دندان درد در بارداری نیاز پیدا می کنند که بیشرین تاثیر را در درمان درد شدید و ناگهانی دندان دارند.
اما درکنار مراجعه به دندانپزشک برای مراقبت از دندان در بارداری و دریافت انواع مسکن برای دندان درد و یا استفاده از استامینوفن در بارداری، چندین روش درمان خانگی دندان درد، طبیعی و بدون عوارض جانبی برای تسکین دندان درد در بارداری وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید.
همچنین دقت کنید که در مرحله اول معاینه دندان توسط دندانپزشک پیش از بارداری لازم و ضروری است.
گاهی نیز لازم است از بی حسی دندان در بارداری استفاده کنند که لازم است تمامی شرایط شما سنجیده شود تا عوارضی به دنبال نداشته باشد.


علل دندان درد در بارداری:

عوامل مختلفی ممکن است علت دندان درد در بارداری باشند. این عوامل عبارتند از:
•    تهوع صبحگاهی به دلیل ورود اسید معده به دهان، ممکن است یک علت دندان درد در بارداری و پوسیدگی دندان باشد؛
•    عدم تعادل هورمونی نیز ممکن است دیگر علت دندان درد در بارداری باشد، زیرا با به هم خوردن تعادل هورمون های زنانه در این دوران احتمال ابتلا به التهاب لثه و بیماری های مختلف دندان و لثه نیز افزایش می‎یابد؛
•    همچنین در دوران بارداری، منابع کلسیم بدن بدلیل تأمین کلسیم مورد نیاز جنین کاهش می یابد و در صورت عدم دریافت کلسیم کافی، مینای دندان تحلیل رفته و باعث ایجاد دندان درد می گردد؛
•    تغییراتی که در دوران بارداری در رژیم غذایی مادر باردار ایجاد می گردد نیز ممکن است علت دندان درد در بارداری باشد. بهتر است جهت جلوگیری از مشکلات دندانی در بارداری، از مصرف بیش از حد فراورده ‌های لبنی یا قندی پرهیز کنید؛
•    در دوران بارداری به دلیل حساس شدن دندان ها و لثه، ممکن است مسواک زدن مشکل باشد که این امر خود می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای دندان ها‌ گردد.


کشیدن دندان در بارداری:

بیشتر دندانپزشکان از کشیدن دندان در بارداری خودداری می کنند زیرا این کار در دوران حاملگی نیازمند توجه و مراقبت خاص به منظور پیشگیری از ایجاد هر گونه آسیب به جنین می باشد. با این حال کشیدن دندان در بارداری در بعضی مواقع مانند ایجاد پوسیدگی شدید و غیر قابل درمان و یا بروز عفونت دندان در بارداری، ضروری می باشد. در ادامه به برخی از علائمی که نشان دهنده ضرورت کشیدن دندان در بارداری می باشند، اشاره می کنیم:
•    ایجاد تورم و التهاب لثه؛
•    خونریزی لثه در بارداری؛
•    ایجاد مشکل در هنگام صحبت کردن؛
•    داشتن درد شدید در لثه و دندان ها؛
•    داشتن مشکل هنگام خوردن مواد غذایی؛
•    پوسیدگی شدید دندان ها.


در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره و ویزیت توسط متخصصین ماهر در زمینه درمان ناباروری را دارید، بهترین مرکز ناباروری در تهران، مرکز درمان ناباروری مام آماده ارائه خدمات لازم به شما می باشد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید