×
با دندان درد در بارداری چه کنیم؟

با دندان درد در بارداری چه کنیم؟


دندان درد در دوران بارداری می تواند به دلیل بیماری لثه، دندان عقل، تورم لثه ها، پوسیدگی دندان و کمبود کلسیم در بدن بروز پیدا کند.

علت اصلی دندان درد در زنان باردار به هم خوردن تعادل هورمون ها است. علاوه بر این افزایش سطح استروژن و پروژسترون هم می تواند زنان باردار را در برابر عفونت و پوسیدگی دندان حساس کند.

درمان دندان درد در بارداری بسیار ضروری است. به این دلیل که اگر توجهی به درمان به موقع نکنید، این درد می تواند منجر به بیماری های لثه و در موارد شدید باعث تاثیرات منفی بر جنین شود.

بسیاری از زنان درباره  مصرف مسکن ها و داروهای تجویزی در دوران بارداری بسیار محتاط عمل می کنند، زیرا این داروها می تواند آسیب هایی را به جنین وارد کند. هر چند درمان های پیشرفته پزشکی امروزه برای جنین بسیار ایمن هستند.

بهترین اقدام در زمان دندان درد در هر زمانی از بارداری مراجعه به دندانپزشک است. اما درکنار مراجعه به دندانپزشک و دریافت انواع مسکن ها می توانید برای آرام شدن موقتی درد از برخی روش های طبیعی و بدون عوارض جانبی هم استفاده کنید:

  • استفاده از میخک

یکی از موثرین تسکین دهنده های دندان درد برای زنان باردار استفاده از میخک یا روغن میخک است. می توانید میخک را بجوید یا پنبه ای را آغشته به روغن میخک کرده و بر روی دندان بگذارید. خواص ضد میکروبی میخک می تواند فورا درد را آرام کند.

  • استفاده از کمپرس گرم

یک پارچه را در آب گرم خیس کنید و آن را خارج از دهانبر روی گونه در محلی که درد احساس می کنید بگذارید. این روش باعث کاهش موقتی درد می شود.

  • استفاده از کمپرس یخ

یکی از ایمن ترین و موثرین درمان های دندان درد برای زنان باردار استفاده از کمپرس سرد برروی محل درد است. می توانید یک پارچه را درون آب یخ خیس کنید و یا کیسه یخ در خارج از دهان بر روی محل درد بگذارید. این روش با بی حس کردن اعصاب آن ناحیه باعث کاهش درد می شود.

  • استفاده از پیاز

جویدن مقداری پیاز خام به مدت 3 دقیقه می تواند درد را کاهش دهد. اگر درد دندان تا حدی است که نمی توانید بجوید می توانید مقداری پیاز خام را برروی دندانی که درد می کند قرار دهید.

  • استفاده از سیر

سیر یک درمان قدیمی برای تسکین دندان درد به شمار می رود. در دوران بارداری می توانید سیر را بجوید یا سیر له شده را برروی دندان بگذارید. سیر حاوی آنتی بیوتیک و آلیسین است که باعث از بین بردن باکتری ها می شود. وقتی تعداد باکتری ها کاهش پیدا کند، درد دندان هم کمتر می شود. سیردرمانی یکی از روش های تسکین درد فوری به شمار میرود.

  • استفاده از برگ های اسفناج

برگ های اسفناج خام را بجوید یا بصورت له شده به طور مستقیم روی محل درد بگذارید.

  • اجتناب از غذاهای شیرین

زنان باردار اگر دندان درد دارند باید از خوردن شیرینی و غذاهای حاوی شکر خودداری کنند، به این دلیل که این مواد منجر به افزایش پلاک دندانی و بدتر شدن دندان درد می شوند.

  • شستشو با آب گرم

آسان ترین درمان دندان درد شستن دندان ها با آب گرم است. می توانید مقدار بسیار کمی نمک را به آب ولرم اضافه کرده و دندان ها را شستشو دهید. شستن دندان علاوه بر تسکین درد باعث حذف ذرات غذایی مانده بین دندان می شود.

هر آنچه که باید بدانید