×
بارداری بعد از ۳۵ سالگی

بارداری بعد از ۳۵ سالگی

هرچه سن خانم ها بیشتر می شود لقاح و حفظ یک بارداری سالم چالش برانگیزتر می شود. باروری بین سنین 32 تا 37 سالگی کاهش می یابد و این کاهش بعد از 37 سالگی شیب بیشتری پیدا می کند. خانم ها با میزان مشخصی سلول های تخمک به دنیا می آیند. با افزایش سن و به خصوص در دهه سوم زندگی، کیفیت و کمیت تخمک های آن ها کاهش می یابد.

از طرفی ناهنجاری هایی مانند اندومتریوز و فیبروئید که در باروری تاثیرمنفی دارند؛ با افزایش سن شیوع بیشتری پیدا می کنند. درحالی که باردارشدن با افزایش سن سخت تر می شود، میزان خطرات احتمالی پیرامون این بارداری ها هم وجود دارد که سلامت مادر و نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد.

خطرات بارداری در سنین بالا

بارداری در سنین بالا خطر عوارض دوران بارداری را برای مادر و جنین افزایش می دهد. به همان نسبت که سن خانم ها بالا می رود، خطر بروزفشارخون بالا یا دیابت ( که دیابت دوران بارداری را نیز شامل می شود) چه در دوران بارداری و چه قبل از آن افزایش می یابد. این شرایط اثرات منفی در بارداری دارد. فشار خون بالا در دوران بارداری خطر بروز مشکلات با جفت و اختلالات رشد جنین را افزایش می دهد.

علاوه بر این دیابت بارداری خطر نقایص مادرزادی، فشارخون بالا و سقط را هم افزایش می دهد. این عارضه همچنین احتمال داشتن نوزادی با وزن بیش از حد طبیعی را بالا می برد و این امر منجر به بروز مشکلات بیشتری در هنگام زایمان می شود.

فشار خون بالا و دیابت ممکن است اثرات طولانی مدت روی سلامت مادر از جمله بیماری های قلبی و سکته نیز داشته باشند. خانم های مسن تر در معرض خطر داشتن فرزند مبتلا به نقص های مادرزادی مرتبط با اختلالات کروموزومی مانند سندرم (نشانگان) داون نیز هستند. به طور کلی خانم هایی که در سنین بالا باردار می شوند در معرض خطرات زیر هستند:

  • چندقلوزایی
  • زایمان زودرس
  • داشتن فرزندی با وزن کم
  • نیاز داشتن به جراحی سزارین برای زایمان
  • از دست دادن بارداری یا مرده زایی

نوزادانی که نارس یا با وزن کم متولد می شوند در معرض مشکلات سلامتی کوتاه مدت و طولانی مدت مانند سندرم زجر تنفسی نوزادان(RDS)، عفونت و تاخیر در تکوین قرار دارند.

برخی محققین عنوان کرده اند که سن پدر در زمان لقاح نیز سلامت کودک را تحت تاثیر قرار می دهد، گرچه در این زمینه تحقیقات بیشتری لازم است.

نکاتی برای داشتن یک فرزند سالم در سنین بالا

خانم هایی که قصد بارداری در سنین بالا را دارند با رعایت یکسری نکات می توانند احتمال داشتن فرزند سالم را افزایش دهند. این موارد باید با هماهنگی پزشک انجام شود. عوامل مهمی مانند رژیم غذایی، ورزش و اضافه وزن از جمله نکاتی هستند که باید با پزشک خود درباره آن ها مشورت کنند. تغذیه سالم، فعال بودن و اضافه وزن متعادل در دوران بارداری برای تمامی خانم ها به ویژه برای خانم های مسن تر از اهمیت بیشتری برخوردار است.

قبل از اقدام به بارداری، توصیه می شود که خانم ها یک ماه قبل از بارداری و در دوران بارداری روزانه 400 میکروگرم فولیک اسید مصرف کنند. مصرف فولیک اسید به جلوگیری از نقص های لوله عصبی در نوزاد مانند اسپینا بیفیدا کمک می کند.

خانم ها همچنین باید سیگار، مصرف الکل و داروهای غیرقانونی را کناربگذارند. دوری از مواد سمی و آلاینده محیطی نیز تاثیر به سزایی در سلامت مادر و کودک دارد. مصرف مکمل و دارو نیز باید تحت نظارت پزشک باشد. همچنین همان طور که ممکن است برای برخی از خانم های باردار غربالگری ژنتیک توصیه شود، برای خانم های بالای 35 سال نیز این آزمایش ها توصیه می شود تا هرگونه نقص مادرزادی مشخص شود. این آزمایش ها بیشتر به این خاطر مهم هستند که با افزایش سن مادر خطر بروز برخی ناهنجاری ها نیز بیشتر می شود. تست هایی که برای غربالگری نقص های مادرزادی استفاده می شود عبارتند از:

  • سونوگرافی: امواج صوتی برای معاینه جنین استفاده می شود.
  • آمنیوسنتز: مایع آمنیوتیک از کیسه پیرامون جنین خارج می شود تا روی آن آزمایش شود.
  • نمونه برداری از پرزهای کوریونی (جفتی): سلول هایی از جفت جدا می شوند و آزمایش های بیشتری روی آن ها انجام می شود.
bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید