×
به تأخیر انداختن یائسگی با حفظ سلامت DNA

به تأخیر انداختن یائسگی با حفظ سلامت DNA

نتایج یافته های جدید نشان می دهد که سلول های زایای (تخمک ها) موجود در تخمدان های خانم ها که قادر به ترمیم بهتر DNA آسیب دیده خود هستند، بیشتر زنده می مانند. تحقیقات قبلی نشان داده است که DNA به طور مرتب در معرض آسیب هایی است که در اثر افزایش سن یا مواد سمی مانند دود سیگار ایجاد می شوند. به عنوان مثال خانم هایی که سیگار مصرف می کنند به طور میانگین 1 تا 2 سال زودتر نسبت به خانم های غیرسیگاری یائسه می شوند. سلول های بدن ما مکانیسم های زیادی برای شناسایی و ترمیم این آسیب ها دارد ولی اگر آسیب ها زیاد شوند سلول می میرد. DNA حین تولید تخمک نیز آسیب می بیند و ترمیم می شود؛ در نتیجه این ژن های ترمیمی ممکن است در راستای ارتقای ذخیره تخمک های زن که در اول زندگی وی تعیین می شود فعالیت کنند.

امروزه خیلی از خانم ها باردار شدن خود را به تعویق می اندازند و ممکن است بعدها  با مشکلاتی در طبیعی باردار شدن روبه رو شوند زیرا قدرت باروری خانم ها حداقل ده سال قبل از یائسگی کاهش می یابد. مطالعات نشان داده است که سن یائسگی خانم ها تا حدودی توسط ژن های او تعیین می شود. حدودا صدها ژن در این فرآیند دخیل هستند و هرکدام سن یائسگی را از چندهفته تا یک سال تغییر می دهند. جالب است که ژن هایی که در ترمیم DNA دخالت دارند، چنین تأثیری بر سن یائسگی دارند. تحقیقات اخیر با استفاده از داده های ژنتیکی تأیید کرده است که یائسگی زودرس خطر ابتلای زنان به سرطان پستان را کاهش می دهد. یکی از دلایل این امر است که خانم هایی که زودتر یائسه می شوند کمتر در معرض هورمون استروژن قرار می گیرند . پیش بینی می شود که هر یک سالی که یائسگی دیرتر اتفاق بیفتد خطر سرطان پستان 6 درصد افزایش می یابد.

اینکه چگونه تنوعات ژنتیکی که در این تحقیقات یافت شدند باعث تغییر زمان یائسگی می شوند از اهداف بعدی مطالعات می باشد. پی بردن به این مکانیسم ها ممکن است منجر به درمان بهتر شرایطی مانند ناباروری شود که به یائسگی وابسته است و به فهم بهتر اثرات یائسگی روی سلامت فرد مانند پوکی استخوان (استئوپروز) و بیماری قلبی کمک کند.

یائسگی معمولا بین سن های 40 تا 60 سال رخ می دهد و از علائم آن خاتمه یافتن چرخه های قاعدگی (پریود، عادت ماهانه) طبیعی و در برخی خانم ها علائم فیزیکی مانند گرگرفتگی، اختلال در خواب و کاهش سطح انرژی را می توان نام برد. یائسگی طبیعی که قبل از 40 سالگی رخ می دهد اغلب یائسگی زودرس یا نارسایی زودرس تخمدان نامیده می شود و در 1 درصد خانم ها دیده می شود.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید