×
بیشتر زنان مبتلا به اندومتریوز، نابارور نیستند!

بیشتر زنان مبتلا به اندومتریوز، نابارور نیستند!

اندومتریوز یکی از شایع ترین اختلالات مربوط به زنان می باشد. در این بیماری، بافت دیواره داخلی رحم یا اندومتر در خارج از رحم (مثلا تخمدان ها، روده، لوله های رحمی یا حفره لگن) شروع به رشد می کند.

سال‌های زیادی است که گفته می‌شود زنان مبتلا به اندومتریوز به نسبت زنان فاقد این بیماری، بیشتر در معرض ناباروری قرار دارند. آن‌چه تحقیقات جدید عنوان می‌کند این است که ناباروری و اندومتریوز نباید با یکدیگر تلفیق شوند.

حدود 5 تا 10 درصد جمعیت کلی زنان، مبتلا به اندومتریوز هستند و شیوع بیشتر این بیماری در زنان نابارور دیده می‌شود. گرچه اندومتریوز به طور شایع در زنانی که با مشکلات باروری درگیر هستند مشاهده می‌شود، ولی مشخص نیست که اندومتریوز خودش علت ناباروری می‌باشد یا فقط هنگام معاینات مربوط به ناباروری به طور اتفاقی تشخیص داده می‌شود.

با اینکه زنان مبتلا به اندومتریوز در معرض خطر بیشتری برای ناباروری در مقایسه با زنان فاقد این عارضه هستند، اما مطالعات اخیر انجام شده زیرنظر کلینیک تخصصی اندومتریوز نشان داده است که اکثر زنان مبتلا به اندومتریوز، ناباروری را تجربه نمی‌کنند و بیشتر آن‌ها باردار شده و می توانند صاحب فرزند شوند.

در یک مطالعه، اطلاعات 58427 زن که در یک تحقیق شرکت کرده بودند جمع‌آوری شد. موضوع این مطالعه بررسی ارتباط بین اندومتریوز و ناباروری بوده است. محققین متوجه شدند که فقط زنان زیر 35 سال مبتلا به اندومتریوز، با خطر بیشتر ابتلا به ناباروری مواجه هستند. با توجه به آنالیزهای تحقیقاتی انجام شده، خطر ناباروری به علت اندومتریوز نصف آن‌ چیزی است که در گذشته تخمین زده می شده و این امر نشان‌دهنده‌ی برخی تعصبات احتمالی در مطالعات سابق می‌باشد.

قدم مهم در تشخیص اندومتریوز، شناسایی زنان مبتلا به این بیماری در کلینیک اندومتریوز  است که در واقع بیشتر در معرض خطر ابتلا به ناباروری قرار دارند، تا بتوان درمان‌ها را مستقیم روی علت زیستی ناباروری متمرکز کرد. شناسایی این زنان در سریع‌ترین زمان ممکن، امکان دسترسی به موقع آن‌ها را به روش های درمان ناباروری فراهم خواهد کرد
bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید