×
چرت زدن طولانی‌مدت و خواب‌آلودگی و افزایش خطر ابتلا به سندرم‌های متابولیک

چرت زدن طولانی‌مدت و خواب‌آلودگی و افزایش خطر ابتلا به سندرم‌های متابولیک 

طبق مطالعه ارائه شده در شصت و پنجمین نشست علمی سالانه کالج آمریکایی کاردیولوژی، چرت زدن طولانی مدت و خستگی بیش از حد در طول روز با افزایش خطر ابتلا به سندرم متابولیک همراه است. به خصوص، چرت زدن40 دقیقه یا بیشتر سبب افزایش خطر ابتلا به سندرم متابولیک مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، افزایش چربی دور شکم و افزایش قند خون می شود. همه این موارد منجر به افزایش ریسک ابتلا به  بیماری قلبی-عروقی می شوند.

بنا به گفته توموهید یامادا، دیابتولوژیست دانشگاه توکیو و نویسنده ارشد این مطالعه، رابطه بین چرت زدن و بیماری های متابولیک می تواند به عنوان یک  استراتژی جدید درمانی ارائه شود، به خصوص که بیماری های متابولیکی به طور پیوسته در سراسر جهان رو به افزایش هستند.

در این متاآنالیز، داده های 21 مطالعه مشاهداتی، شامل 307237 نفر آسیایی و غربی، در ادامه تحقیقات پیشین یامادا و همکارانش، با عنوان «چرت زدن طولانی مدت و خواب آلودگی در روز منجر به شیوع بیشتر بیماری های قلبی و دیابت نوع 2  می شود» مورد ارزیابی قرار گرفته است. تا به امروز این مطالعه بزرگترین آنالیز گروهی محسوب می شود که اطلاعات آن از تعدادی از کشورها جمع آوری شده است.

شرکت کنندگان با پاسخ دادن به سوالاتی مورد ارزیابی قرار گرفتند، سوالاتی از جمله: آیا شما مشکلی با خواب آلودگی در طول روز دارید؟ عادات چرت زدن با پاسخ دادن به سوالاتی مانند: آیا شما در طول روز چرت می زنید؟ آیا شما در طول روز می خوابید؟ مورد ارزیابی قرار گرفت. سپس، محققان پاسخ شرکت کنندگان را با سابقه ابتلاء به سندرم متابولیک، دیابت نوع 2 و چاقی مقایسه کرده اند.

نتایج حاصل از این مطالعه، رابطه J شکل بین زمان چرت زدن و خطر ابتلاء به سندرم متابولیک را نشان می دهد. افراد با خواب کمتر از 40 دقیقه در روز افزایش خطر ابتلا به سندرم متابولیک را نشان نمی دهند. اما خواب بیش از 40 دقیقه در روز، خطر ابتلاء به این بیماری ها را به شدت افزایش می دهد. چرت زدن به مدت 90 دقیقه در روز منجر به افزایش خطر ابتلاء به سندرم متابولیک تا 50 درصد می شود. نکته جالب این تحقیقات این است که یک شیب خفیف و یا کاهش خطر ابتلا به سندرم متابولیک در میان افرادی که کمتر از 30 دقیقه در روز چرت زده اند مشاهده می شود.

طبق مطالعه قبلی، چرت زدن بیشتر از یک ساعت یا بیش از حد در طول روز منجر به افزایش50 درصدی در دیابت نوع 2 می شود. در این بررسی، ارتباطی بین زمان چرت زدن و چاقی ، با وجود ارتباط نزدیک بین چاقی، دیابت و سندرم متابولیک مشاهده نشده است.

مطالعه قبلی انجام شده توسط یامادا و همکاران که در ژوئن 2015 منتشر شده است، به این نتیجه رسیده که خواب بیشتر از یک ساعت تا 82 درصد منجر به  افزایش بیماری های قلبی و عروقی و تا 27 درصد موجب افزایش مرگ می شود. آنها همچنین اطلاعاتی در نشست سالانه انجمن اروپایی مطالعات دیابت در سپتامبر 2015 ارائه دادند که نشان می داد خطر ابتلا به دیابت در افراد خسته تا 56 درصد افزایش یافته است.

نکته جالب اینکه در هر سه مطالعه مشخص شد افرادی که کمتر از نیم ساعت چرت می زنند کمتر در خطر ابتلاء به بیماری های مربوطه هستند، هر چند، با توجه به گفته یامادا مطالعات بیشتری برای تایید این یافته نیاز است. بنیاد ملی خواب، چرت زدن 20 و 30 دقیقه به منظور بهبود هوشیاری بدون ایجاد حالت مستی را توصیه کرده است.

یامادا در این رابطه گفت: خواب، علاوه بر رژیم غذایی و ورزش، جزء مهمی از شیوه زندگی سالم به شمار می رود. چرت کوتاه، اثر مفیدی بر سلامت انسان دارد. اما هنوز ارتباط اثر و یا مکانیزم عملکردی آن مشخص نیست.

با این حال، به بررسی های بیشتر در مورد تاثیر چگونگی عادات خواب افراد بر سندرم متابولیک و بیماری های قلبی عروقی نیاز است.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید