×
درمان کاهش مایع آمنیوتیک یا آب دور جنین

کاهش مایع آمنیوتیک (کم شدن آب دور جنین):

الیگوهیدرآمنیوس یا کم شدن آب دور جنین (کاهش مایع آمنیوتیک)، به مواردی اطلاق می شود که اندازه گیری مایع آمنیون دور جنین عددی کمتر از 5 سانتی متر را نشان دهد. دلایل کم شدن آب دور جنین متفاوت است اما به طور کلی عواملی مانند پاره شدن کیسه آب، اختلالات ژنتیکی یا مشکلات مربوط به جفت، ممکن است باعث الیگوهیدرآمنیوس گردند.

کم شدن مایع آمنیوتیک در ماه نهم (یا آغاز سه ماهه سوم بارداری) دغدغه بسیاری از زنان باردار می باشد. به طور کلی درمان کاهش مایع آمنیوتیک براساس سن حاملگی صورت می گیرد. در صورتی که مادر هنوز به اواخر بارداری نرسیده است، پزشک شرایط مادر باردار و وضعیت مایع آمنیوتیک را تحت نظر می گیرد و ممکن است انجام برخی تست ها مانند تست بدون استرس و تست استرس انقباضی نیز برای بررسی وضعیت جنین انجام شود.

اما اگر مادر به هفته پایانی بارداری نزدیک شده باشد، بنابراین خطری سلامتی نوزاد را تهدید نمی کند و اکثر پزشکان توصیه به ختم حاملگی دارند. در این موارد پزشک ضربان قلب جنین، تکامل ریه ها و حرکات جنین را از طریق سونوگرافی و سایر تست ها بررسی می کند.

بسیاری از موارد الیگوهیدرآمنیوس یا کم شدن آب دور جنین، خیلی زودتر از زمان مقرر زایمان بروز می کنند و نیازمند درمان هستند.

روش های رایج درمان کاهش مایع آمنیوتیک:

  • تزریق محلول سدیم کلراید به داخل کیسه آمنیوتیک در مقطعی از بارداری: این کار باعث افزایش موقتی مقدار مایع آمنیوتیک می شود و از عوارض بعدی الیگوهیدرآمنیوس می کاهد.
  • تزریق محلول سدیم کلراید به داخل کیسه آمنیوتیک در طول زایمان از طریق لوله ای که وارد رحم می شود: اضافه کردن محلول سدیم کلراید در حین زایمان به داخل کیسه آب، برای کاهش فشار بر روی بند ناف در طول زایمان و کاهش احتمال جراحی سزارین انجام می شود.
  •  تزریق مایع قبل از زایمان از طریق تکنیک آمنیوسنتز به منظور افزایش وضوح تصاویر سونوگرافی: در این مورد، محلول سدیم کلراید به کیسه آمنیوتیک از طریق یک سوزن بلند به دیواره شکم تزریق می شود. معمولا پس از انجام این کار در طول یک هفته مجددا مایع آمنیوتیک کاهش می یابد اما اینکار در هنگام سونوگرافی به پزشکان برای مشاهده استخوان بندی جنین و تشخیص برخی مشکلات کمک می کند.
  •  همچنین در صورت تشخیص الیگوهیدرآمنیوس، مادر باردار باید استراحت کند یا در بیمارستان بستری شده و مایعات بدن او با مایعات خوراکی یا مایعات تزریقی تامین شود تا سطح مایع به مقدار طبیعی بازگردد.
  • در موارد بسیار شدید کم شدن آب دور جنین در سه ماهه اول بارداری تنها راه درمان، ختم بارداری می باشد  
bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید