×
درمان ناباروری با روش پی آر پی تخمدان


 درمان ناباروری با روش پی آر پی تخمدان 

پی آر پی همان پلاسمای غنی از پلاکت می‌باشد. در پی آر پی تراپی، خون از بیمار دریافت شده و سانتریفیوژ می‌شود تا پلاکت ها خالص شوند. سپس پلاکت های خالص شده که حاوی فاکتور رشد با چندین برابر پلاسما هستند دوباره به فرد تزریق می شوند. از این روش می توان در درمان ناباروری هم استفاده نمود.

پی آر پی تخمدان:

این روش می تواند امید مادر شدن را برای زنانی که یائسگی زودرس را تجربه کرده اند افزایش دهد و همچنین راهی برای افزایش شانس باروری در افرادی که نزدیک به سن یائسگی هستند را ایجاد کند. به این دلیل که هنگام تولد همه ی تخمک ها در تخمدان یک زن وجود دارند، با افزایش سن و به مرور زمان، تعداد و کیفیت تخمک ها کاهش می یابد؛ همچنین نارسایی تخمدان یا یایسگی زودرس باعث تخریب تخمدان و کاهش سطح هورمونی جنسی می شود. پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) حاوی چندین فاکتور رشد است که باعث ترمیم بافت می شود و ممکن است باعث ایجاد تخمک شود.

این روش معمولا در زنانی با ذخیره ی تخمدان پایین، زنانی باتجربه چندین سقط ، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) بسیار مفید است و همچنین در مواردی که ناباروری با منشا مشکلات هورمونی باشد یا حتی زنان با یائسگی زودرس یا در مرحله ی پیش از یائسگی قرار دارند هم پی آر پی بسیار مفید واقع می شود. 

یکی از بزرگترین مزایای این روش آن است که با انجام پی آر پی تخمدان، فرد می تواند با تخمک های خودش باردار شود. در صورتی که بدون انجام این روش باردار شدن فرد منتفی بوده و یا لازم به استفاده ازتخمک اهدایی می باشد.

پروتکل جوانسازی تخمدان شامل دو مرحله است. اولین مرحله تهیه PRP است. این فرایند از خونگیری شروع می شود و سپس با تکنیک های خاص از جمله سانتریفیوژ و آسپیراسیون PRP جدا می شود. مرحله دوم، تزریق PRP به دو تخمدان با استفاده از لاپاراسکوپی می باشد. سلولهای بنیادی در تخمدان انسان وجود دارند که در نتیجه این امکان بوجود می آید که با استفاده از فاکتورهای رشد موجود در گلبولهای سفید خون و پلاکت های تزریق شده ، آنها به تخمک تبدیل شود.

سپس سطح AMH (هورمون آنتی مولرین)، FSH ، LH و استرادیول در فواصل ماهانه در زنانی که قاعدگی ندارند و همچنین در زنانی که قاعدگی دارند به مدت شش ماه اندازه گیری می شود. اگر سطح AMH افزایش یابد، در حالی که سطح FSH ، LH و استرادیول پایین تر رود، شواهد عینی از جوان سازی تخمدان می باشد.

با اینحال این روش هنوز در مرحله تحقیقاتی است و به صورت روش علمی ثابت شده و قابل اجرای همگانی درنیامده است.


bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید