×
گرگرفتگی در زمان یائسگی ؛ نشانه‌ای خوب برای قلب

گرگرفتگی در زمان یائسگی ؛ نشانه‌ای خوب برای قلب


احتمالا این رویداد آشنا به نظر می آید که هنگام نشستن در جمع دوستانه ای ناگهان احساس گرگرفتگی به شما دست داده و حرارتی در بدن شما جریان می یابد و شروع به عرق کردن می کنید به طوریکه تمام اطرافیان از شما می پرسند چه اتفاقی افتاده است؟

به طور میانگین از هر چهار زن سه نفر در هنگام یائسگی گرگرفتگی را تجربه می کنند و تمام این افراد از این امر ابراز نارضایتی می کنند، اما محققان بر این باورند که گرگرفتگی می تواند نشانه خوبی برای فرد باشد.

تحقیقات اخیر بیانگر این مسئله هستند که زنانی که از گرگرفتگی و تعرق شبانه رنج می برند، کمتر در معرض بیماری های قلبی عروقی قرار دارند.

درحالیکه این واقعه بسیار آزاردهنده است، گرگرفتگی به حدی که به نظر می رسد بد و ناگوار نیست.  با وجود اینکه مطالعات گذشته حاکی از این بودند که علائم یائسگی مرتبط با افزایش خطر بیماری های قلبی از جمله فشار خون و کلسترول است نتایج اخیر حاکی از داستان متفاوتی هستند.

با بررسی اطلاعات پزشکی 60000 زن و دنبال کردن آنها به مدت 10 سال، رابطه ای بین علائم یائسگی و رخدادهای مرتبط با قلب و عروق به دست آمد. افراد به چهاردسته تقسیم شدند- زنانی که گرگرفتگی و تعرق شبانه  را در آغاز یائسگی، پس از گذشت مدتی از یائسگی، طی زمان بین دو قاعدگی(پریود)  تجربه کرده اند و زنانی که هرگز تجربه این حالت را نداشتند.

یافته ها نشان دادند که زنانی که علائم یائسگی را از اوایل یائسه شدن بروز می دهند نسبت به زنانی که دیرتر این علائم را بروز می دهند و زنانی که به طور کلی این علائم را بروز نمی دهند مشکلات قلبی و عروقی کمتری داشتند.

این نتایج از آن جهت مهم هستند که در مورد اینکه علائم یائسگی ایجاد شده و درنتیجه بی ثباتی رگ های خونی در پوست، ممکن است زنان را در معرض سایر انواع مشکلات عروقی قرار دهد، نگرانی وجود داشت.

اکنون این اطمینان وجود دارد که این علائم باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی - عروقی نخواهد شد. تحقیقات بیشتری در مورد مکانیسم این ارتباط موردنیاز است. با این حال این یافته برای بسیاری از زنانی که علائم یائسگی را تجربه کرده اند، خبر بسیار خوبی است.

گرگرفتگی هرگز لذت بخش نخواهد بود اما با این حال این یافته تحمل آن را آسان تر می کند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید