×
هفته‌ی ارتقای آگاهی درباره‌ی بارداری

هفته‌ی ارتقای آگاهی درباره‌ی بارداری

هفته‌ی ارتقای آگاهی درباره‌ی بارداری با هدف تقویت آموزش و تأکید بر مسائل مهم بارداری و ترویج حاملگی سالم و ایمن نام‌گذاری شده است. سالانه در این هفته با یادآوری اهمیت مراقبت‌های دوران بارداری و حتی مراقبت‌های لازم پیش از اقدام به بارداری، سعی بر حفظ سلامت مادر و جنین در این دوران حساس می‌شود. توجه به انجام به موقع مراقبت‌های دوران بارداری می‌تواند سلامت بارداری و به ثمر نشستن تولد یک فرزند سالم را تضمین کند. از واضح‌ترین مزایای این مراقبت‌ها  تشخیص زودرس علایم خطر در دوران بارداری و پس از زایمان، آمادگی برای زایمان، اقدامات درمانی لازم در بارداری‌های پرخطر، مشاوره‌ی تغذیه‌ی سالم و آمادگی پدر خانواده است. زنان باردار می‌توانند با حقوق خود در زمینه‌ی بهره بردن از خدمات لازم در این دوران آشنا شوند. داشتن یک حامی و پشتیبان در طول بارداری و زایمان و محرمانه ماندن اسرار پزشکی زنان از کم‌ترین حقوقی است که می‌توان از آن‌ها نام برد.
هدف اصلی از هفته‌ی آگاهی درباره‌ی بارداری کاهش تعداد مرگ و میر مادری یا عوارض ناشی از بارداری است که شامل هر دو فرد یعنی مادر و جنین / نوزاد می‌شود. یکی دیگر از اهداف بزرگداشت این هفته، افزایش آگاهی 
مادران و پدران جامعه با ارائه‌ی اطلاعات بسیار مهم در زمینه‌ی بارداری است.

یکی از نمونه‌های بارز آن تعیین زمان مناسب برای بچه‌دار شدن است. آمادگی برای بارداری موضوع مهمی است که عدم توجه به آن می‌تواند دوران خوش بارداری را کمی تلخ و اضطراب‌آور کند. این آمادگی جزء با گفت‌وگوی صادقانه‌ی زوجین برای پذیرفتن یک عضو جدید در محیط خانه میسر نخواهد شد. هرچند برای موفقیت در این امر باید در تمام زمینه‌ها به آمادگی دست یافت.
مسئولیت والدی، زوجین را قبل از اقدام به بارداری ترغیب می‌کند تا با انجام آزمایش‌های لازم از سلامت خود آگاه و با عملکرد هوشمندانه از انتقال بسیاری از بیماری‌هایی که منجر به اختلالات مادرزادی و مشکلاتی در جنین می‌شود مانند سرخک، سرخجه و ایدز پیشگیری کنند.
بارداری معجزه‌ای است که فقط زنان از لمس و درک آن بهره خواهند برد، هرچند نقش پدران حامی نیز در حفاظت از مادر و جنین بسیار پر رنگ و حائز اهمیت است. با این حال این دوران نیاز به نظارت‌های پزشکی دارد تا فرد را در مسیر صحیح هدایت کند. امروزه سعی می‌گردد تا با گسترش اطلاعات از بسیاری از مشکلات و خطرات تهدید‌کننده این دوران جلوگیری شود. به امید روزی که سلامت هیچ مادر و جنینی به علت ناآگاهی یا اطلاعات غلط به خطر نیفتد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید