×
هورمون درمانی بیش از حد و کاهش احتمال بارداری در زنان

هورمون درمانی بیش از حد و کاهش احتمال بارداری در زنان

تحقیقات انجام شده در دانشگاه ایالتی میشیگان نشان داده است که درمان بیش از حد توسط هورمون ها در زمان انجام IVF،  شانس خانم را برای باردار شدن به شدت کاهش می دهد.

این تحقیقات اخیرا در مجله Fertility and Sterility منتشر شده است که بزرگترین بررسی را با آنالیز بیش از 650000 دوره IVF در زنان در سراسر کشور انجام داده اند.

جیمز ایرلند، استاد دانشگاه ایالتی میشیگان در فیزیولوژی تولید مثل و یکی از نویسندگان این تحقیق، نتایج را این طور گزارش کرده است که افزایش دوز کل از هورمون مورد نظر مانند هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) باعث کاهش 15 تا 20 درصدی در میزان تولد نوزاد می شود. این کاهش باروری صرف نظر از سن، سلامت، وزن بیمار یا طول درمان گزارش شده است. همچنین، این نتایج توسط نتایج حاصل از تحقیقات دیگر نیز تایید شده است.

هورمون FSH توسط غده هیپوفیز تولید می شود و عملکرد تخمدان در زنان و بیضه در مردان را کنترل می کند و برای تولید مثل ضروری است. پزشکان با استفاده از FSH فولیکول های زیادی را برای رشد تخمدان تحریک می کنند، و در نهایت تعداد زیادی سلول تخم برای انجام IVF بدست خواهد آمد.

نتایج حاصل از این تحقیق نه تنها بیانگر این می باشد که استفاده از دوز بالا FSH بقای جنین را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه، بیانگر مقدار مجاز مصرف FSH نیز می باشد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید