×
یائسگی و افزایش چربی ناحیه‌ی شکم

یائسگی و افزایش چربی ناحیه‌ی شکم


مرکز بین المللی یائسگی، اضافه وزن در زمان یائسگی را مورد بررسی قرار داد و بر مبنای آن مقاله ای ارائه داده است. بر اساس این مقاله داشتن اضافه وزن یا چاقی از نگرانی های اصلی بسیاری از زنان است و از زمان میانسالی، زنان به طور متوسط تمایل به افزودن 0.5 Kg در سال دارند. این اضافه وزن عواقب مهمی در پی دارد، از جمله افسردگی، تنش عصبی، بیماری های قلبی-عروقی و دیابت. به طور کلی 1.5 میلیارد از بزرگسالان دچار اضافه وزن هستند و درمیان آنها حدود 300 میلیون زن وجود دارد.

از سال1980 نرخ چاقی به خصوص در کشورهای غربی دوبرابر شده است. در این افزایش آمار، به جز شیوه زندگی چندین عامل دیگر دخیل است. به طور کلی آمار زنان چاق نسبت به مردان بیشتر است و به نظر می رسد نوسانات هورمون های جنسی در این اضافه وزن دخیل باشد.

با بررسی دلیل اضافه وزن حوالی دوران یائسگی، محققان دریافتند که اضافه وزن توسط عوامل غیر هورمونی تعیین می شود نه فرآیند یائسگی.

کلید این یافته ها این بود که شیوه تجمع چربی در یائسگی تغییر می کند؛ مطالعات بیانگر این مطلب هستند که  دلیل این امر افت میزان استروژن در زمان یائسگی است. فارغ از اینکه زنان در دوران میانسالی چاقی را تجربه می کنند یا خیر، تغییر در تجمع چربی اطراف ناحیه شکم را تجربه می کنند.

بنابراین این مسئله که یائسگی منجر به اضافه وزن می شود افسانه است. این اتفاق تنها در نتیجه عوامل محیطی و بالارفتن سن می افتد. پاسخ بدن به افت سطح استروژن در زمان یائسگی: تغییری در ذخیره چربی از ناحیه باسن تا کمر است.

این افزایش چربی در ناحیه شکم می تواند در زنان بعد از دوران یائسگی باعث بیماری های متابولیکی مانند دیابت شود. همچنین گفته شده که برخلاف ایده های معمول، درمان استروژنی (HRT) باعث برگشتن زنان به وزن طبیعی نمی شود. اما نکته جالب توجه این است که HRT می تواند از افزایش چربی دور شکم بعد از یائسگی جلوگیری کند.

بنابراین زنانی که یائسه می شوند باید کنترل وزن را پیش از ایجاد مشکلات بعدی آغاز کنند. حتی در صورتی که پیش از یائسه شدن مراقب وزن خود نبوده اید بعد از یائسه شدن باید کنترل آن را جدی بگیرید، به طوری که به نوع غذا و میزان آن دقت کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. درمان استروژنی (HRT) نیز می تواند کمک کننده باشد. اما از آنجایی که هر فرد متفاوت با دیگری است، بنابراین مراجعه به پزشک پیشنهاد می شود.

باید در نظر داشته باشید که اضافه وزن زمینه ساز ابتلا به انواعی از بیماری ها است. از آنجایی که سطح استروژن افت پیدا می کند زنان بعد از یائسگی باید بیشتر مراقب سلامتی باشند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید