×
یافتن راهی برای به عقب برگرداندن یائسگی

یافتن راهی برای به عقب برگرداندن یائسگی 


گروهی از محققان روشی برای بازگشت از یائسگی با جوان‌سازی تخمدان‌ها کشف کرده‌اند که تخمدان‌ها را قادر می‌سازد تخمک بارور آزاد کنند. آیا این یافته به این معنا است که یائسگی پایان باروری نیست؟!

با استناد به گفته‌ی گروه، این روش چرخه‌ی قاعدگی را در زنان یائسه دوباره احیا می‌کند ؛ به‌خصوص افرادی که پنج سال از آخرین پریود آن‌ها می‌گذرد. این روش به زنانی که دچار یائسگی زودرس شده‌اند کمک می‌کند تا دوباره بارور شوند و از اثراتی که یائسگی بر سلامت فرد می‌گذارد جلوگیری می‌کند. طبق این یافته امیدی برای باردار شدن مجدد زنان یائسه با محتویات ژنتیکی خودشان فراهم شده است.             

همان‌طور که می‌دانیم زنان با تمام تخمک‌هایشان به‌ دنیا می‌آیند و تعداد این تخمک‌ها از دوران بلوغ تا یائسگی کاهش می‌یابد. زمان اوج باروری در دهه‌ی ۲۰ و زمان یائسگی معمولاً حدود ۵۰‌‌‌‌‌‌‌ سالگی است که در این سن آزادسازی تخمک توسط تخمدان‌ها متوقف می‌شود. در این سن بیشتر زنان به میزان زیادی نابارور هستند زیرا با نزدیک شدن به دوران یائسگی تخمک‌گذاری کم‌تر انجام می‌شود.

سن مادر شدن در حال افزایش یافتن است و تعداد زیادی از زنان در دهه‌ی ۴۰ زندگی‌شان دارای فرزند می‌شوند. اما با به تأخیر انداختن بارداری تعداد زیادی از زنان مجبور می‌شوند برای داشتن فرزند بجنگند. تعداد زیادی از زنان به منظور باردار شدن در سنین بالا به  استفاده از روش‌هایی مانند منجمد (فریز) کردن تخمک و لقاح آزمایشگاهی یا IVF روی می‌آورند. از طرفی حدود یک درصد از زنان به دلیل شرایط خاص یا درمان سرطان، قبل از ۴۰ سالگی یائسه می‌شوند.

در این پژوهش، محققین شرایط یک درمان خونی که برای تسریع بهبود زخم استفاده می‌شود را مورد بررسی قرار دادند. پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) توسط سانتریفیوژ تهیه شده تا مولکول‌هایی که آغازگر رشد رگ‌های خونی و بافت هستند جدا شوند. از PRP برای ترمیم سریع ماهیچه‌ها یا استخوان‌های آسیب‌دیده استفاده می‌شود و به نظر می‌رسد که اساس این روش تحریک بازسازی بافت می‌باشد.

محققان دریافتند که PRP قادر به جوان‌سازی تخمدان‌ها نیز هست. دانشمندان بیان کردند که با تزریق PRP به تخمدان زنان یائسه چرخه‌ی قاعدگی‌شان مجدد به راه افتاده و آن‌ها را قادر به بارورسازی تخمک‌های آزاد شده می‌سازد.

درمان انجام شده روی فردی که در سن ۴۰ سالگی یائسه شده بود و پنج سال از زمان یائسگی‌اش می‌گذشت نشان داد که بعد از شش ماه دوره‌ی درمان، اولین قاعدگی در زن اتفاق افتاده است. سپس سه تخمک از زن جمع‌آوری شد که دو تخمک توسط اسپرم‌های همسر وی با موفقیت لقاح یافتند. محققان اکنون منتظر لقاح یافتن حداقل سه تخمک و ایجاد سه سلول تخم جهت لانه‌گزینی هستند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید