×
خطر مصرف داروی ویاگرا برای باروری مردان

خطر مصرف داروی ویاگرا برای باروری مردان

ویاگرا  این روزها به عنوان یک نوع داروی تقویت کننده جنسی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، و بر اساس نتایج تحقیقات دانشگاه کویین، می تواند اثرات سوء بر باروری مردان داشته باشد.

محققین دانشگاه کویین دو آزمایش مختلف را بر روی سلول های اسپرم انجام دادند تا اثر ویاگرا بر روی آنها را بررسی کنند. ابتدا نمونه های اسپرم را در محلول ضعیف ویاگرا قرار دادند تا غلظت خون را بعد از مصرف 100 میلی گرم ویاگرا شبیه سازی کنند. با این کار اسپرم های موجود در محلول فعال تر شدند اما در عین حال به ساختار بخش سر اسپرم ها که "آکروزوم" نام دارد، آسیب وارد شده بود. آکروزوم حاوی آنزیم هایی است که موجب تخریب غشای پیرامون تخمک می شوند و راه را برای ورود اسپرم به تخمک و در نتیجه لقاح آماده می کند.

در ادامه این مطالعه، برای بررسی نرخ باروری مردان و تاثیر پذیری از ویاگرا، مطالعه روی دو گروه از موش های نر ادامه پیدا کرد. به یک گروه از موش ها ویاگرا داده شد. در نهایت مشخص شد موش هایی که ویاگرا مصرف کرده بودند 40 درصد کمتر از موش هایی که ویاگرا استفاده نکرده بودند، باعث شکل گیری جنین های لقاح یافته شدند.

نتایج این بررسی ها هشداری است برای کلینیک های باروری که برای درمان بیماران خود و افزایش تعداد اسپرم در انها، مصرف ویاگرا را تجویز می کنند و با این کار به باروری بیمارانشان آسیب می زنند. افرادی که برای درمان به کلینیک های باروری مراجعه می کنند، با مشکلات باروری درگیر هستند و تجویز دارویی که ممکن است مشکل را وخیم تر کند، راه حل درستی به نظر نمی رسد.

از طرفی نگرانی هایی نیز در رابطه با اثرات طولانی مدت مصرف تفریحی ویاگرا وجود دارد. چرا که این روزها مصرف ویاگرا نیز تبدیل به نوعی اعتیاد شده است، امروزه ویاگرا تبدیل به دارویی شده است که به صورت تفریحی مانند مخدرهایی مثل کوکائین مصرف می شود که این امر ممکن است در آینده منجر به بروز برخی عوارض در فرد شود.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید