×
کیست‌های تخمدان و افزایش خطر ابتلا به اوتیسم در کودکان

کیست های تخمدان و افزایش خطر ابتلا به اوتیسم در کودکان

خطر ابتلا به اوتیسم در کودکانی که مادرانی مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارند، می تواند افزایش یابد. تحقیقات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض هورمون های جنسی در اوایل زندگی می تواند نقش مهمی در افزایش خطر ابتلای کودک به اوتیسم ایفا کند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک بیماری است که در آن عدم تعادل هورمونی می تواند باعث تغییر در چرخه قاعدگی (پریود، عادت ماهانه)، ایجاد کیست های تخمدانی و مشکلاتی در باردار شدن وهمچنین سایر مشکلات سلامتی شود که این امر بر 15-5 درصد از زنانی که باردار هستند اثر می گذارد.

این مطالعه جهت بیان ارتباط بین سندرم تخمدان پلی کیستیک و اوتیسم انجام شد و به منظور اثبات دلیل یا اثر این رابطه طرح نشده است. محققان با مقایسه کودکان مبتلا به اوتیسم و کودکان سالم به این نتیجه رسیدند که خطر اوتیسم بین مادرانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک و چاقی هستند (شرایطی رایج برای سندرم تخمدان پلی کیستیک که مرتبط با افزایش میزان آندروژن است) افزایش می یابد.

آندروژن هورمونی جنسی است که مسئول تکوین صفات مردانه است. این هورمون ها نقش مهمی در تکوین مغز و سیستم عصبی مرکزی ایفا می کنند. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ، حتی در زمان بارداری سطوح بالاتری از آندروژن را در بدنشان دارند.

اثبات این ارتباط در تشخیص سریعتر بیماری اوتیسم در کودکان مادرانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، می تواند نقش موثری ایفا کند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید