×
تاثیر متفورمین بر درمان تنبلی تخمدان (سندرم تخمدان پلی کیستیک)

تاثیر متفورمین بر درمان تنبلی تخمدان

در سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان (PCOS)، تخمک گذاری وجود ندارد و فولیکول های ریز و متعددی تخمدان را فرا گرفته است، که این مسأله منجر به پریود نامنظم، اختلال در هورمون های زنانه، افزایش هورمون مردانه ای به نام آندروژن و همچنین اضافه وزن می شود. از طرفی یکی دیگر از عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک، وجود مقاومت به انسولین است که باعث افزایش سطح انسولین در خون می شود. انسولین بالای خون، ترشح هورمون LH را افزایش می دهد و افزایش چند برابری این هورمون نسبت به هورمون FSH (هورمون محرک رشد فولیکول) می تواند موجب اختلالات تخمک گذاری و افزایش تولید هورمون های مردانه شود و در نتیجه به اختلالات هورمونی بیشتر دامن بزند.


علائم تنبلی تخمدان:

•    پریودهای نامنظم یا پریود نشدن داوم؛
•    مشکل در بارداری در نتیجه تخمک گذاری نامنظم یا عدم تخمک گذاری؛
•    رشد بیش از حد مو (هیرسوتیسم) معمولا در صورت، سینه، پشت یا باسن؛
•    افزایش وزن؛
•    نازک شدن مو و ریزش مو از سر؛
•    پوست چرب یا آکنه.


روش های درمان تنبلی تخمدان یا سندروم تخمدان پلی کیستیک:

بهترین روش برای کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان (PCOS) اصلاح سبک زندگی است. یعنی ورزش، کاهش وزن، پیروی از برنامه غذایی سالم و اصلاح ساعات خواب و بیداری.
در کنار اصلاح سبک زندگی می توان از داروهای زیر برای بارداری کمک گرفت:
•    کلومیفن : این داروی خوراکی ضد استروژن در نیمه اول چرخه قاعدگی مصرف می شود.
•    لتروزول:  این دارو می تواند برای تحریک تخمدان ها مفید باشد.
•    قرص متفورمین برای تقویت تخمک: این داروی خوراکی برای دیابت نوع 2 باعث افزایش مقاومت به انسولین و کاهش سطح انسولین می شود.
•    داروهای گنادوتروپین: گنادونروپین
در پاسخ به این سوال که برای درمان تنبلی تخمدان چی خوبه؟ و یا این که قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان میتونه خوب باشه یا خیر؟ می توان به موارد زیر در توضیح متفورمین اشاره کرد:
قرص متفورمین دارویی حساس به انسولین است و به طور معمول برای درمان دیابت تجویز می‌شود اما از آن جا که با متعادل شدن سطح انسولین، هورمون‌ها نیز تنظیم می‌شوند، گاهی این دارو برای زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند و در واقع برای درمان تنبلی تخمدان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین بهبود وضعیت هورمونی به خصوص هورمون آندروژن (هورمون مردانه)، به قاعدگی و تخمک‌گذاری منظم‌تر و کاهش وزن نیز کمک می کند.
محققان معتقدند قرص متفورمین داروی خط اول برای درمان تنبلی تخمدان و به عنوان داروی تنبلی تخمدان محسوب شده، اما استفاده از قرص متفورمین باید همراه با تغییر در سبک زندگی باشد تا این دارو بتواند در افرادی که دچار اضافه وزن (که یکی از عوامل مهم ایجاد تنبلی تخمدان است) هستند، باعث کاهش وزن شود. برطرف شدن اضافه وزن یکی از عوامل تاثیرگذار در روند درمان تنبلی تخمدان است.
حالا در پاسخ به این موضوع که ایا متفورمین باعث تخمک گذاری میشود؟ می توان به موارد زیر اشاره کرد:
به جز کاهش وزن، متفورمین اثرات متعدد دیگری نیز بر تنبلی تخمدان دارد که شامل ایجاد تخمک گذاری های تقریبا منظم، کاهش سطح آندروژن، کاهش خطر سقط جنین و کاهش خطر دیابت نوع دو، درمان دیابت بارداری و به طور کلی، درمان دیابت می‌باشد. همچنین در افراد مبتلا به تخمدان پلي كيستيك (PCO) كه به دلیل عدم تخمک گذاری، مشکل ناباروری دارند یا به داروهای محرک تخمک گذاری پاسخ نمی دهند، درمان توأم قرص متفورمين و داروهای محرک تخمک گذاری بسيار مؤثرتر مي باشد. همچنین قرص متفورمین به تحریک تخمدان در لقاح آزمایشگاهی یا ای وی اف (IVF) نیز کمک می‌کند.
درمان با متفورمين در خانم هاي مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که پریود نامنظم دارند اما تمايلي به بارداری ندارند نیز ممکن است باعث بازگشت قاعدگي هاي توأم با تخمك گذاري و در نتیجه قاعدگی منظم تر و به عبارتی درمان پریود نامنظم شود. در نتیجه شاید خیلی دور نباشد اگر متفورمین را بهترین قرص برای تنبلی تخمدان بدانیم.


نحوه مصرف متفورمین برای تخمک گذاری:

•    بهترین زمان مصرف قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان معمولا ظهرها همراه با وعده غذایی اصلی می باشد و در رابطه با نحوه مصرف قرص متفورمین برای درمان تنبلی تخمدان بهتر است از پزشک خود مشورت بگیرید؛
•    مقدار مصرف متفورمین برای تخمدان پلی کیستیک (PCOS) بستگی به شدت سندرم تخمدان پلی کیستیک و مقدار قند خون شما دارد. معمولا در اختلال تحمل گلوکز و تخمدان پلی کیستیک، قرص متفورمین 500 برای بارداری یکبار در روز تجویز می شود. گاهی تا سه قرص در روز نیز می توان تجویز کرد؛
•    در پاسخ به این سوال که ایا قرص متفورمین باعث خونریزی می شود یا خیر باید بگوییم خیر! متفورمین داروی هورمونی نیست و باعث ایجاد خونریزی نمی شود.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید