×
تاثیر متفورمین بر درمان تنبلی تخمدان (سندرم تخمدان پلی کیستیک)

تاثیر متفورمین بر درمان تنبلی تخمدان

قرص متفورمین کاربرد دارویی زیادی دارد و ممکن است برای بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان (PCOS) تجویز شود زیرا بیمار تخمک گذاری ندارد و فولیکول های ریز و متعددی تخمدان را فرا گرفته است که این مسأله منجر به پریود نامنظم، اختلال در هورمون های زنانه و بالا رفتن هورمون مردانه در زنان به نام آندروژن و همچنین اضافه وزن می شود. و از عوارض سندرم تخمدان پلی کیستیک، وجود مقاومت به انسولین است که باعث افزایش سطح انسولین در خون می شود. 

انسولین بالای خون، باعث افزایش ترشح هورمون LH می شود و افزایش چند برابری این هورمون نسبت به هورمون FSH (هورمون محرک رشد فولیکول) می تواند منجر به اختلالات هورمونی یعنی اختلالات تخمک گذاری و افزایش تولید هورمون مردانه گردد .

به طور کلی از قرص متفورمین، برای افزایش انسولین بدن، کاهش گلوکز یا جذب گلوکز استفاده میشود و همچنین قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان، مادران مبتلا به دیابت بارداری و ... تجویز میشود.

درمان تنبلی تخمدان

درمان تنبلی تخمدان قطعی نیست اما این بیماری را می توان کنترل نمود؛ بهترین روش برای کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان (PCOS) اصلاح سبک زندگی است.

 اصلاح سبک زندگی یعنی ورزش، کاهش وزن، پیروی از برنامه غذایی سالم و اصلاح ساعات خواب و بیداری.

قرص متفورمین به جز تاثیرات مثبت بر روی وزن دارد، اثرات متعدد دیگری نیز بر تنبلی تخمدان دارد که شامل درمان پریود نامنظم، تحریک تخمک گذاری، کاهش سطح آندروژن، کاهش خطر سقط جنین می شود.

قرص متفورمین چه تاثیری بر روی تخمک گذاری تخمدان دارد ؟

متفورمین با افزایش حساسیت بدن به انسولین به عنوان درمانی برای PCOS عمل می کند و منجر به کاهش سطح انسولین در گردش خون می شود و باعث آب شدن چربی های اضافه تخمدان و تحریک تخمک گذاری می شود. در نتیجه باعث بهبود وضعیت هورمونی به خصوص هورمون آندروژن (هورمون مردانه)، درمان پریود نامنظم، تحریک تخمک گذاری و کاهش وزن می شود.

پزشکان متفورمین را به منظور درمان پریود نامنظم و درمان سندروم پلی کیستیک برای زنانی که BMI (شاخص توده بدنی) بالا دارند توصیه می کنند. 

همچنین در افراد مبتلا به تخمدان پلي كيستيك (PCO) كه به دلیل عدم تخمک گذاری، مشکل ناباروری دارند یا به داروهای محرک تخمک گذاری پاسخ نمی دهند، درمان توأم قرص متفورمين و داروهای محرک تخمک گذاری بسيار مؤثرتر مي باشد. همچنین قرص متفورمین با تحریک تخمک گذاری به لقاح آزمایشگاهی یا ای وی اف (IVF) نیز کمک می‌کند. در نتیجه شاید خیلی دور نباشد که متفورمین بهترین قرص برای تنبلی تخمدان بدانیم.

نحوه مصرف متفورمین برای تخمک گذاری:

•    بهترین زمان مصرف قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان معمولا ظهرها همراه با وعده غذایی اصلی می باشد و در رابطه با نحوه مصرف قرص متفورمین بهتر است از پزشک خود مشورت بگیرید؛

•    مقدار مصرف قرص متفورمین برای تنبلی تخمدان (PCOS) بستگی به شدت سندرم تخمدان پلی کیستیک و مقدار قند خون شما دارد. معمولا در اختلال تحمل گلوکز و تخمدان پلی کیستیک، قرص متفورمین 500 برای بارداری یکبار در روز تجویز می شود. گاهی تا سه قرص در روز نیز می توان تجویز کرد؛

عوارض مصرف قرص متفورمین

از عوارض قرص متفورمین میتوان به سردرد، سوزش دل، تهوع، اسهال، کاهش وزن اشاره کرد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید