×
میان وعده مفید برای زنان باردار

میان وعده مفید برای زنان باردار

مادران در دوران پر اهمیت بارداری علاوه بر اینکه باید به فکر سلامت و تامین ویتامین های مورد نیاز بدن خودشان باشند، باید دقت بیشتری در رژیم غذایی شان داشته باشند چرا که آنها اختیار دار منابع غذایی جنینی هستند که در بخشی از جسمشان در حال رشد است. پس اگر تصمیم گرفته اید موجود دیگری را در جسمتان پرورش دهید و در کمال سلامت به دنیا دعوت کنید، باید دقت و وسواس بیشتری در مواد غذایی مورد استفاده خود داشته باشید.

میان وعده های مغذی یکی از مواردی است که می تواند در تامین ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن خودتان و جنینی که در حال رشد است، تاثیر بسزایی داشته باشد.

سیب، کره بادام زمینی، کراکر

برای آنکه سلامت مادر در دوران بارداری حفظ شود باید در میان وعده های غذایی خود پروتئین، فیبر و چربی های سالم را قرار دهد. مصرف روغن های هیدروژنه (روغن جامد) در رژیم غذایی مادران بارداری مفید نیست و بهتر است به جای آن از کره بادام زمینی استفاده کنند. استفاده از 1 یا 2 قاشق غذا خوری کره بادام زمینی بر روی سیب خرد شده و مصرف مغزها و دانه ها بهترین انتخاب برای میان وعده ها در دوران بارداری است. بهترین گزینه برای مادران باردار مصرف کره آجیل ها (بادام، بادام زمینی) و میوه ( گلابی، موز ) می باشد.

ماست همراه با آجیل و میوه

از انجا که جنین در حال تکوین است و برای شکل گیری و تکامل هر بخش از جسم خود مواد مورد نیاز را از جسم مادر تامین می کند، باید در مراحل مختلف رشد جنین به مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز توجه ویژه شود. از جمله مواد معدنی که بسیار مورد نیاز است، کلسیم است که در حفظ سلامت دندان ها و استخوانهای مادر و جنین تاثیر بسیار مهمی دارد. کارشناسان مصرف مواد غنی از کلسیم را به مادران باردار شدیدا توصیه می کنند. مصرف سه وعده لبنیات کم چرب در طول روز یکی از مواردی است که میتواند بخشی از کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کند. همچنین مصرف ماست در رژیم غذایی می تواند در جذب کلسیم به بدن موثر باشد. ماست ساده نسبت به ماست طعم دار قند کمتر دارد، اما مصرف آن بستگی به ذائقه مادر دارد و مفید است. مصرف 1 تا 2 قاشق غذاخوری آجیل همراه با انواع توت ها، هلو، آب میوه100٪ طبیعی  و یا کشمش برای تامین پروتئین و فیبر  مورد نیاز بدن توصیه می شود.

شکلات و میوه

"مسمومیت بارداری" (پره اکلامپسی ) اختلالی است که باعث می شود فشار خون مادر باردار بالا برود و برخی از ارگانهای بدن آسیب ببینند. اما مصرف شکلات در دوران بارداری می تواند احتمال ابتلا به این مسمومیت را در مادران کاهش دهد. پس می توانید تمام ممنوعیت هایی که در طول عمر برای مصرف شکلات داشتید در دوران بارداری جبران کنید و حسابی شکلات بخورید. استفاده از تکه های کوچک میوه آغشته به شکلات در میان وعده ها از مصرف بیش از حد شیرینی در این دوران جلوگیری می کند. پودینگ شکلات با شیر کم چرب باعث افزایش جذب روزانه کلسیم و کمک به ساخت استخوان در جنین می شود. همچنین، مصرف ماست شکلات به دلیل دارا بودن باکتری برای حرکات روده مفید است. استفاده از بادام زمینی آغشته به شکلات نیاز خانم باردار را به شیرینی تامین می کند.

آجیل

آجیل به دلیل اینکه منبع غنی فیبر است می تواند مانع ایجاد یبوست شود، که مشکلی است که بسیاری از خانم های باردار از آن واهمه دارند.

یکی از بهترین میان وعده ها برای مادران باردار آجیل بدون نمک، میوه های خشک بدون قند، و شکلات تلخ است. آجیل و میوه های خشک هر دو حاوی فیبر هستند و مانع از ایجاد یبوست می شوند. شکلات تلخ برای سلامت قلب مفید است به دلیل اینکه شکلات تلخ قند کمتری دارد و دارای فیبر، آهن، و دیگر مواد معدنی است.

ساندویچ تن ماهی

مصرف ماهی آن هم دو تا سه بار در هفته برای مادران باردار مفید است، به شرطی که در مصرف ماهی هایی که حاوی جیوه هستند دقت کافی صورت گیرد. تن ماهی سرشار از پروتئین است و جیوه کمی دارد و منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 است، این مواد مغذی برای رشد مغز جنین بسیار مفید هستند. مصرف روزانه تن ماهی می تواند در تامین بخش مهمی از مواد مورد نیاز بدن مادر و جنین موثر باشد.

نوشیدنی ها

همانطور که ذکر شد مصرف لبنیات در جذب کلسیم مفید است، در بین نوشیدنی های روزانه اضافه کردن موز یا انواع توت ها به شیر می تواند یک نوشیدنی غنی از کلسیم باشد. همچنین مصرف آب کرفس تازه که سرشار از ویتامین و فیبر است و همچنین اسفناج که سرشار از اهن است هم به مادران توصیه می شود.

پنیر و گردو

مصرف ساندویچ پنیر هایی مثل پنیر چدار، اعدام ، گودا، پارمسان، و یا سوئیس به همراه گردو یک میان وعده مغذی است که به عنوان یک منبع غنی از پروتئین توصیه می شود. گردو سرشار از فیبر و پنیر حاوی کلسیم می باشد. درصورت تمایل می تواند به ساندویچ خود مغزها و دانه ها مورد علاقه خود را نیز اضافه کند.

ذرت بو داده و آجیل

میان وعده هایی که حاوی فیبر هستند مانع از ایجاد یبوست در خانم های باردار می شوند. و از طرفی ویتامین های  مورد نیاز در دوران بارداری را تامین می کند. ذرت بو داده منبع غنی فیبر است که قابل استفاده در منزل و محل کار است. با اضافه کردن مقداری نمک و کره به ذرت بو داده و مصرف آن با بادام زمینی بدون نمک می توان یک میان وعده غذایی سالم برای مادرانی که دوران بارداریشان را می گذرانند تهیه کرد.

میان وعده مناسب با ساقه کرفس

یکی از میان وعده های مناسب و سالم در دوران بارداری کره بادام زمینی طبیعی، کشمش و ساقه کرفس است. این مواد غذایی غنی از فیبر هستند.  همچنین، مصرف روغن بادام و روغن دانه آفتابگردان به جای کره بادام زمینی توصیه می شود. چنانچه مادران باردار در رژیم غذایی خود نیاز روزانه به لبنیات داشته باشند، استفاده از پنیر خامه ای کم چرب، پیشنهاد خوبی است.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید