×
مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در دوران بارداری

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در دوران بارداری


مطالعات جدید در خصوص خطرات احتمالی مصرف آنتیبیوتیک در دوران بارداری به‌خصوص در سه‌ماهه‌ی سوم نشان میدهد مصرف هر دارویی در این دوران حتی آنتی‌بیوتیکها می‌تواند بر سلامت جنین اثر بگذارد.

این مطالعات نشان میدهد که استفاده از آنتیبیوتیک در طول سه‌ماهه‌ی سوم بارداری می‌تواند احتمال ابتلای جنین در حال رشد را به مشکلات تنفسیِ دوران کودکی افزایش دهد. 

در سالهای اخیر مصرف بسیاری از داروها ازجمله استامینوفن و انواع آنتیبیوتیکها در دوران بارداری را به تولد زودرس نوزاد ارتباط دادهاند. در حال حاضر هنوز به صورت قطعی مشخص نیست که آیا علت آسم و بیماریهای تنفسی کودک مربوط به قرار گرفتن در معرض آنتیبیوتیک در دوران جنینی است یا به عوامل دیگری مانند عفونت مادر در این دوران مربوط میشود.

با این حال مطالعات نشان داده‌اند که استفاده از آنتی‌بیوتیک در سه‌ماهه‌ی اول بارداری با بروز علائم آسم در کودکان در ارتباط نیست. مصرف این دارو در هر زمان از دوران بارداری با نسخه و نظر پزشک ضروری است و باید از مصرف آن در موارد غیرضروری همانند عفونت‌های ویروسی پرهیز شود. یکی از محدودیت‌های مطالعه، اطلاعات ناقص درباره‌ی مصرف آنتی‌بیوتیک در سه‌ماهه‌ی دوم بارداری است که متأسفانه در این زمینه اطلاعاتی نمی‌دهد. با توجه به نتایج به دست آمده استفاده از آنتی‌بیوتیک در دوران بارداری به شدت ممنوع است مگر اینکه یک نشانه‌ی پزشکیِ واقعی لزوم مصرف آن را تأیید کند.

در نهایت هیچ پاسخ قطعی برای تأیید و تضمینِ مزایا یا معایب مصرف یا عدم مصرف آنتی‌بیوتیک در دوران بارداری وجود ندارد و نیاز به انجام مطالعات بیشتر هست.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید