×
نحوه‌ی انجام روش تلقیح درون رحمی (IUI) و نتایج حاصل از آن

نحوه‌ی انجام روش تلقیح درون رحمی (IUI) و نتایج حاصل از آن 

تلقیح درون رحمی یا تلقیح آزمایشگاهی اسپرم که با نام آی یو آی معرفی می شود، یکی از روش های کمک باروری  (ART)برای درمان ناباروری در زوجین است. در این روش اسپرم جمع آوری شده را حوالی زمان تخمک گذاری مستقیم وارد رحم زن می کنند. در روش های قدیمی تر تلقیح درون رحمی، اسپرم را درون واژن رها می کردند؛ گرچه این شیوه آسان تر بود ولی به اندازه شیوه های کنونی موفق آمیز نبود. در صورتی که اسپرم به سمت لوله فالوپ شنا کند و تخمک آزاد شده را بارور کند و بارداری رخ دهد، روش موفق عمل کرده است. با توجه به علل ناباروری، تلقیح درون رحمی می تواند با چرخه قاعدگی طبیعی زن هماهنگ شود یا می توان با داروهای بارور سازی آن را هماهنگ کرد.

نحوه انجام روش تلقیح درون رحمی(IUI) :

تلقیح درون رحمی نیازمند هماهنگی های خاصی قبل از انجام روش واقعی است:

 • تهیه نمونه منی. مرد باید در مطب پزشک نمونه منی خود را تهیه کند. ویال اسپرم اهدایی منجمد را نیز می توان ذوب کرده و از آن استفاده کرد. به این علت که ممکن است عناصر غیراسپرمی در منی سبب واکنش هایی در بدن زن شود که با باروری تداخل دارد، نمونه تهیه شده به طریقی شسته می شود تا اسپرم های طبیعی و فعال از اسپرم های بی کیفیت و بقیه عناصر جدا شوند. احتمال دست یابی به یک بارداری موفق با استفاده از نمونه کوچک و متراکم از اسپرم های طبیعی افزایش پیدا می کند.
 • کنترل تخمک گذاری. در روش تلقیح درون رحمی زمان بسیار اهمیت دارد و دنبال کردن علائم تخمک گذاری در حال وقوع بسیار حیاتی است. این کار را در خانه با کیت های پیش بینی کننده تخمک گذاری می توان انجام داد. این کیت ها زمانی را که بدن شما مقادیر زیادی LH تولید می کند شناسایی می کند. از طرفی پزشک نیز از طریق سونوگرافی واژینال می تواند تخمدان ها و رشد تخمک ها را بررسی کند. اگر شما تصمیم به استفاده از سونوگرافی برای کنترل تخمک گذاری بگیرید، به شما مقادیر تزریقی گنادوتروپین جفتی انسان (HCG) داده می شود تا در زمان صحیح یک یا بیشتر تخمک آزاد کنید.
 • تعیین زمان مناسب. بیشتر روش های تلقیح درون رحمی یک روز یا دو روز بعد از تخمک گذاری انجام می شوند. پزشک شما برای زمان بندی انجام روش باید برنامه داشته باشد.

چه در انتظار شما خواهد بود؟

مراجعه برای انجام روش آی.یو.آی حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد و معمولا در مطب پزشک یا کلینیک انجام می شود. خود روش چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد و نیازی به دارو یا مسکن نخواهد بود. پزشک یا پرستار دوره دیده روش را انجام می دهد.

در طی انجام روش:

درحالی که روی تخت معاینه دراز کشیده اید، پاهایتان را روی رکاب قرار داده و اسپکولوم وارد واژن شما می شود مانند آنچه هنگام تست پاپ اسمیر رخ می دهد. هنگام انجام کار پزشک یا پرستار موارد زیر ر ا انجام می دهد:

 • ویال حاوی نمونه اسپرم های سالم به انتهای یک لوله (کاتتر) بلند و نازک و منعطف وصل می شود.
 • کاتتر وارد واژن شما می شود و از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود.
 • اسپرم ها از داخل لوله به داخل رحم فشار داده می شود.
 • کاتتر و سپس اسپکولوم خارج می شوند.

بعد از اتمام کار:

بعد از تلقیح بهتر است مدت کوتاهی به پشت روی تخت باقی بمانید. بعد از اتمام کار، می توانید لباس بپوشید و به زندگی عادی برگردید. ممکن است یک یا دو روز بعد از انجام روش آی.یو.آی لک ببینید.

نتایج حاصل از روش تلقیح درون رحمی(IUI):

قبل از انجام تست خانگی بارداری، دو هفته صبر کنید. آزمایش زودهنگام باعث بروز یکی از نتایج زیر می شود:

 • منفی کاذب. اگر سطح هورمون هایتان به حدی که قابل اندازه گیری باشد نرسیده باشد، جواب منفی خواهد بود در صورتی که در واقع شما باردار هستید.
 • مثبت کاذب. اگر شما داروهای محرک تخمک گذاری مانند HCG استفاده می کنید، این داروها همچنان در خون شما در گردش هستند و می توانند به اشتباه تست بارداری را مثبت کنند.

بهتر است بعد از دو هفته برای کسب نتیجه قطعی تر، آزمایش خون انجام دهید. اگر باردار نشده باشید، می توانید دوباره روش آی.یو.آی را تکرار کنید و در صورت نتیجه نگرفتن به روش های درمانی دیگر مانند آی.وی.اف (IVF)رجوع کنید. اغلب، درمان مشابه برای سه تا شش ماه استفاده می شود تا احتمال بارداری را به حداکثر برساند.

نرخ موفقیت روش تلقیح درون رحمی (IUI):

نرخ موفقیت آی.یو.آی به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر زوجین روش آی.یو.آی را هر ماه انجام داده باشند، نرخ موفقیت به حدود 20درصد در هر چرخه قاعدگی با توجه به سن زن، دلیل ناباروری، استفاده یا عدم استفاده از داروهای باروری می رسد. با اینکه این روش کم هزینه تر و کمتر تهاجمی است ولی نرخ بارداری آن کمتر از لقاح آزمایشگاهی یا آی.وی.اف است.

در انگلیس نرخ موفقیت روش آی.یو.آی به شرح زیر است:

 • 16 درصد اگر کمتر از 35 سال دارید.
 • 11 درصد اگر بین 35 تا 39 سال هستید.
 • 5 درصد اگر بین 40 تا 42 سال هستید.
 • 1 درصد اگر بین 43 تا 44 سال هستید.
 • 0 درصد اگر بالای 44 سال هستید.

برای زوج هایی که دلیل ناباروری آن ها مشخص نیست، سن خانم کمتر از 35 سال است و 2 سال تلاش برای باردار شدن صورت گرفته و اسپرم طبیعی است، به طور کلی انتظار می رود که:

 • 10 درصد در هر ماه شانس باردار شدن و داشتن فرزندی حاصل از تلقیح درون رحمی و کلومید برای 3 چرخه.
 • 15 درصد در هر ماه شانس باردار شدن و داشتن فرزند با تزریق داروی FSH و انجام آی.یو.آی برای سه چرخه.
 • 55 درصد شانس لقاح و داشتن فرزند با یک چرخه لقاح آزمایشگاهی.
bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید