×
نکات جالب درباره‌ی مایع منی

نکات جالب درباره‌ی مایع منی

*جنسیت اسپرم چیست؟

اسپرم به خودی خود فاقد جنسیت است، اما مسئول تعیین جنسیت نوزاد به شمار می رود. اسپرم یک کروموزوم X یا یک کروموزوم Y را حمل می کند. تعداد مساوی از هر دو نوع اسپرم وجود دارد. اسپرم هایی که حامل کروموزوم Y هستند، سریع تر حرکت می کنند، و نیمه عمر کمتری نسبت به اسپرمی که حامل کروموزوم X  است، دارد. 

*نیمه عمر اسپرم در خارج از بدن چقدر است؟

اسپرم می تواند در داخل واژن برای چند روز زنده بماند، اما در محیط خارج از بدن به سرعت از بین می رود. بنابراین، وجود اسپرم ها در پارچه ها یا لباس خشک نگران کننده نیست. گرما و کلر نیز اسپرم را از بین می برد.

*برای افزایش اسپرم چه باید کرد؟

در مطالعه ای بر روی مردان در سن دانشگاه، مشاهده شده است که انجام حداقل 15 ساعت ورزش در هفته باعث افزایش 73 درصدی تعداد اسپرم می شود. از طرفی، انتخاب فعالیت های ورزشی مهم است. چراکه، دوچرخه سواری بیش از 186 مایل در هفته باعث کاهش کیفیت اسپرم می شود.

*بخش عمده مایع منی حاوی چه موادی است؟

بخش عمده مایع منی از آب تشکیل شده است. فقط 5درصد و یا کمتر از مایع منی را اسپرم تشکیل می دهد. مایع منی همچنین حاوی اسیدهای آمینه، پروتئین، قند و مواد معدنی نیز هست.

*همیشه ارگاسم به معنی دیدن مایع منی می باشد؟

در بعضی از افراد با وجود ارگاسم مایع منی مشاهده نمی شود. در این شرایط منی به جای خروج از بدن به عقب برگشته و وارد مثانه می شود و بعدها با ادرار دفع می شود. در این شرایط، به خصوص در زمان تمایل به پدر شدن باید با پزشک و یا متخصص اورولوژیست مشاوره لازم را انجام دهید.

*آیا مایع منی در تاریکی درخشش دارد؟

 مایع منی در تاریکی فاقد درخشش است. اما مانند سایر مایعات بدن از قبیل خون، بزاق، عرق و ادرار حاوی پروتئین است و نور ماوراء بنفش را منعکس می کند یا در نور سیاه می توان آن را دید، به همین  دلیل، در طول جنگ جهانی اول جاسوسان انگلیسی از آن به عنوان جوهر نامرئی استفاده می کردند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید