×
نکاتی که قبل از تزریق آمپول سه‌ماهه باید بدانید!

نکاتی که قبل از تزریق آمپول سه ماهه باید بدانید!

آمپول سه ماهه جلوگیری از بارداری یا دپومدروکسی‌پروژسترون‌استات (DMPA)، فرآورده‌ای مشابه به هورمون پروژسترون است که در صورت استفاده‌ی منظم، در سال اول استفاده تا 99.7 درصد از بارداری پیشگیری می‌کند. اگر شما هم علاقه‌مند به این روش جلوگیری از بارداری هستید، لازم است نکاتی را در رابطه با این آمپول بدانید:

مزایای آمپول سه ماهه جلوگیری از بارداری

 1. اثربخشی بالا در جلوگیری از بارداری ؛

 2. روش استفاده‌ی آسان ؛

 3. فواصل زمانی نسبتاً طولانی‌ بین هر نوبت استفاده (هر سه ماه یک بار) ؛
 4. مناسب برای افرادی که استفاده‌ی مداوم و هر روزه از یک روش پیشگیری برای آن‌ها سخت است (مانند افراد فراموش‌کار، کوچ‌نشین، عقب‌ماندگان ذهنی و غیره) ؛
 5. مناسب برای افراد مبتلا به بیماری‌هایی همچون دیابت، اختلالات تیروئید و کم‌خونی ‌سیکل‌ سل (تغییر ظاهری سلول‌های قرمز خون به صورت داسی شکل) ؛
 6. قابل استفاده در دوران شیردهی و افزایش دهنده‌ی شیر مادر ؛
 7. قابل استفاده از سن 16 سالگی به بعد ؛
 8. مناسب برای بیماران تشنجی (به جز کسانی که از داروهای کاربامازپین و فنی‌توئین استفاده می‌کنند) ؛
 9. عدم نیاز به قطع مصرف قبل ازعمل‌های جراحی بزرگ ؛
 10. کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌هایی همچون:
 • سرطان‌های رحم و تخمدان و همچنین فیبروم‌های رحمی ؛
 • بیماری‌های التهابی لگن (PID) ؛
 • اندمتریوز ؛
 • کم‌خونی ؛
 • حاملگی خارج رحمی (به دلیل جلوگیری از تخمک‌گذاری) ؛
 • عفونت قارچی واژینال (کاندیدیازیس واژن) ؛
 • و سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، درد زمان قاعدگی و تخمک‌گذاری (میتل اشمرز).

معایب آمپول سه‌ماهه‌ی جلوگیری از بارداری

اگرچه آمپول سه‌ماهه‌ی جلوگیری از بارداری مزایای فراوانی دارد اما معایبی نیز به همراه دارد که به‌عنوان فرد مصرف‌کننده می‌بایست از این معایب آگاه باشید. معایب این آمپول عبارتند از:

 1. تأخیر در بازگشت قدرت و توانایی باروری ؛

 2. ناتوان در جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی از جمله ایدز و غیره ؛

عوارض شایع آمپول سه‌ماهه‌ی جلوگیری از بارداری

هر روش جلوگیری در کنار اثرات مثبت خود گاهی عوارضی را نیز به‌دنبال دارد. در ادامه عوارض شایع آمپول سه‌ماهه‌ی جلوگیری از بارداری و روش مقابله با آن‌ها را به شما می‌گوییم:

 1. افزایش وزن: در سال اولی که از این آمپول استفاده می‌کنید ممکن است تا 2 کیلوگرم اضافه‌وزن پیدا کنید، زیرا هورمون پروژسترون باعث افزایش اشتها و اضافه‌وزن می‌شود. خوشبختانه این افزایش وزن همراه با احتباس مایعات نبوده و بنابراین می‌توانید به‌راحتی با ورزش و رعایت رژیم غذایی این مشکل را برطرف سازید.

 2. اختلالات قاعدگی به صورت فقدان قاعدگی، لکه‌بینی و خونریزی نامرتب رحمی: خونریزی نامنظم رحمی معمولاً در ماه‌های اول مصرف دیده می‌شود. اگرچه این مشکل در طی دو تا سه ماه اول از بین می‌رود یا کاهش می‌یابد، اما گاهی اوقات برطرف شدن آن به شش یا حتی 12 ماه زمان نیاز دارد. اگر دلیل خونریزی تزریق این آمپول باشد، کپسول مفنامیک‌اسید (250 میلی‌گرمی) را روزی سه بار و هر بار دو عدد تا 5 روز مصرف کنید تا شرایط‌تان کنترل گردد. در صورت تداوم این مشکل بیش از سه ماه، مراجعه به متخصص زنان برای بررسی شرایط الزامی است.

اگر پس از تزریق این آمپول قاعدگی شما قطع گردید، نیازی به درمان ندارید زیرا این مورد طبیعی می‌باشد. اما اگر در چند ماه اول پس از تزریق آمپول قاعدگی منظم داشتید و سپس دچار قطع قاعدگی شدید از نظر بارداری بررسی شوید.

 1. حساس شدن و درد در سینه‌ها: با استفاده از سینه‌بندهای مناسب  و مصرف مسکن‌های معمولی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. اما در صورت تداوم درد لازم است به ماما یا متخصص زنان مراجعه کنید.

عوارض غیرشایع آمپول سه‌ماهه‌ی ضد بارداری

این عارضه‌ها ممکن است هرگز مشاهده نشوند یا به ندرت در برخی افراد بروز نمایند. در صورت بروز هر یک از علائم زیر لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 1. تغییر خلق (بی‌خوابی و افسردگی) ؛ در این رابطه می‌توانید به روانپزشک مراجعه کنید.

 2. کاهش میل جنسی، سردرد، گیجی و تأخیر در بازگشت باروری ؛ به متخصص زنان مراجعه کنید.
 3. نفخ شکم ؛ به پزشک مراجعه کنید.
 4. شک به سرطان پستان ؛ به متخصص زنان و جراح عمومی مراجعه کنید.
 5. حساسیت ؛ این عارضه بسیار نادر است، اما بهتر است تزریق در مطب پزشک یا در مراکز بهداشتی صورت گیرد و پس از تزریق مدتی در همان محل بمانید تا در صورت بروز هرگونه حساسیتی مانند احساس خارش در محل تزریق، مسئله را به پزشک اطلاع دهید.
bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید