×
عید و بارداری

عید و بارداری

بسیاری از خانم ها نزدیک به روزهای عید به دلیل مواجه شدن با اموری مانند خانه تکانی و همچنین مسائل مربوط به زیبایی، سوالات زیادی برای شان مطرح می شود. سوالاتی مانند اینکه آیا رنگ مو در بارداری مجاز است یا خیر؟ عوارض رنگ مو در بارداری چیست؟ اگر رنگ مو گیاهی باشد استفاده از آن بلا مانع است یا خیر؟ انجام کاشت ناخن در بارداری و یا کاشت مژه در بارداری مجاز است یا خیر؟ یا می توان از اپیلاسیون یا کرم موبر استفاده کرد؟ آیا استفاده از اسپری مو غیرمجاز می باشد؟ استفاده از لوازم آرایشی و همچنین عطر و ادکلن در بارداری ضرری دارند یا خیر؟ و اینکه خانم ها چگونه می توانند در دوران بارداری در کارهای منزل مشارکت داشته باشند و برای خانه تکانی در بارداری لازم است چه اصولی را رعایت کنند؟ آیا باید از انجام کارهای سنگین پرهیز کرد؟

با توجه به اهمیت مراقبت های دوران بارداری، در ادامه به بررسی جداگانه این موارد می پردازیم.

رنگ مو در بارداری:

در مورد رنگ مو در بارداری و عوارض رنگ مو در بارداری باید گفت چون هنوز تحقیقات کاملی در این زمینه صورت نگرفته است و نتیجه ی قطعی در این زمینه وجود ندارد، توصیه می شود رنگ مو در بارداری تا حد امکان محدود شود و در دوران بارداری تا حد ممکن از رنگ کردن موها چه با رنگ های شیمیایی و چه با رنگ های گیاهی یا حتی حنای هندی خودداری گردد، مخصوصا در سه ماهه ی اول بارداری که اندام های حیاتی جنین در حال شکل گیری می باشند.

کاشت مژه و کاشت ناخن در بارداری:

کاشت مژه در بارداری و کاشت ناخن در بارداری نیز به دلیل استفاده از از مواد شیمیایی در آن ها و امکان جذب این مواد در بدن که ممکن است در رشد و تکامل جنین اختلال ایجاد کنند، توصیه نمی گردند. همچنین این مواد در بارداری ممکن است باعث ایجاد حساسیت شوند به همین دلیل توصیه می شود انجام این‎گونه مسائل حتما به به بعد از زایمان یا حتی شیردهی موکول گردد.

استفاده از لوازم آرایشی در دوران بارداری:

استفاده از لوازم آرایشی در دوران بارداری کاملا بی ضرر نیست و به دلیل مواد شیمیایی به کار رفته در این لوازم، توصیه می شود حداقل تا ماه پنجم بارداری از آن ها استفاده نشود. همچنین استفاده از کرم موبر نیز در دوران بارداری توصیه نمی گردد.

استفاده از عطر و ادکلن در بارداری:

در مورد استفاده از عطر، ادکلن و اسپری باید گفت که بهتر است این مواد به جای استفاده ی مستقیم روی بدن، بر روی لباس استفاده شوند. حتی در این حالت هم توصیه میشود مصرف عطرها و ادکلن ها در دوران بارداری محدود شود زیرا به دلیل افزایش حساسیت به بوها در دوران بارداری احتمال بروز حالت تهوع، سرگیجه و سردرد وجود دارد.

همچنین بهتر است استفاده از اسپری مو و تافت تا حد ممکن محدود شود، اما مصرف یک یا دو بار از این ماده ضرری ندارد و لازم به نگرانی نیست.

خانه تکانی در بارداری:

اگر تصمیم به خانه تکانی در بارداری گرفتید به این نکته بسیار توجه کنید که انجام کارهای سنگین در بارداری می تواند عوارض زیادی برای تان به همراه داشته باشد. برای بلند کردن اجسام توصیه می شود روبروی آن ها چمباتمه بزنید و در جای محکمی بایستید تا تعادل تان را از دست ندهید، جسم را محکم در دست های تان نگه دارید و به خودتان نزدیک کنید و هنگام بلند شدن به جای خم کردن کمر، زانوها را خم کنید. البته بهتر است از بلند کردن و یا هل دادن اجسام سنگین بپرهیزید و در کل انجام کارهای سنگین در بارداری را به فراموشی بسپارید.

ضمناً در ایام خانه تکانی، توصیه می‌شود به هیچ وجه از شوینده های شیمیایی استفاده نکنید و حتی در معرض این مواد هم قرار نگیرید زیرا این مواد دارای ترکیبات شیمیایی هستند و استفاده از آن ‌ها در بارداری توصیه نمی‌شود. استفاده از شوینده های طبیعی مانند سرکه و جوش شیرین در این دوران کم خطرتر است. 


bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید