×
پدرهایی که در خانه گربه دارید و منتظر تولد کودکتان هستید بخوانید!

پدرهایی که در خانه گربه دارید و منتظر تولد کودکتان هستید بخوانید!

اگرچه نگه‌داری از حیوانات خانگی مانند گربه به‌نظر بی‌خطر است اما به صورت کلی توصیه بر این است که برای حفظ سلامت مادر و جنین در طی دوره‌ی بارداری از حیوانات خانگی از جمله گربه نگه‌داری نکنید. مدفوع گربه ممکن است حاوی یک انگل میکروسکوپی (یک ارگانیسم بسیار کوچک) به نام توکسوپلاسماگوندی (Toxoplasma gondii) باشد. این انگل می‌تواند به دو طریق به انسان منتقل شود:       

  1. از طریق تماس مستقیم: اگر با مدفوع گربه یا خاکی که جسد گربه در آن دفن شده است، تماس داشته باشید.      
  2. از طريق تنفس: اگر از هر راهی انگل توکسوپلاسماگوندی به هوا منتقل شود (مانند به هم خوردن بستر گربه)، می‌تواند به داخل دهان یا بینی شما وارد شود.

آلودگی توسط این ارگانیسم باعث ایجاد یک بیماری به نام توکسوپلاسموز می‌شود. اگر توکسوپلاسموز در ماه‌های ابتدایی بارداری (به‌ویژه در ماه دوم) از جفت عبور کند، ممکن است به جنین آسیب زده و احتمال وقوع مشکلاتی مانند تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد، نقص دستگاه عصبی مرکزی و حتی در مواردی مرگ جنین را افزایش دهد.

اگر احیاناً‌ با در نظر گرفتن تمامی این نکات باز هم تصمیم داشتید در طی بارداری به مراقبت از گربه‌ی خود ادامه دهید لازم است به یاد داشته باشید که برای کاستن از خطرات احتمالی،‌ جعبه و محل خواب گربه می‌بایست روزانه تمیز شود زیرا کیسه‌های حاوی توکسوپلاسماگوندی، 24 ساعت اول عفونی نیستند (اگر چه آن‌ها تا 18 ماه قادر به زنده ماندن در خاک و آب می‌باشند). پدر عزیز، الان وقت قهرمان شدن است. اجازه ندهید همسرتان این امور را انجام دهد، اکنون کار شماست که محل خواب گربه را تمیز کنید. به یاد داشته باشید که تمیز کردن جای گربه می‌بایست در فضایی خارج از منزل صورت گیرد و برای انجام آن دستکش پوشیده و حتماً دست‌ها را بعد از اتمام کار بشویید. به‌علاوه سعی کنید بستر گربه‌یتان تا حد امکان بیرون از منزل باشد.​

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید