×
پریود در بارداری

 آیا پریود در بارداری امکان پذیر است؟!

در دوران بارداری قاعدگی واقعی امکان پذیر نیست. در طی بارداری، تغییر مقدار هورمون ها به گونه ای است که تخمک گذاری رخ نمی دهد و از پریود در بارداری جلوگیری می شود، حتی شاید بهتر باشد که بگوییم در صورت ریزش دیواره رحم امکان حفظ بارداری وجود ندارد. گاهی زنان در اوایل بارداری دچار لکه بینی می شوند که معمولا به رنگ صورتی روشن یا قهوای تیره است. به عنوان یک اصل کلی می توان گفت که اگر خونریزی کافی بر روی پد بهداشتی وجود داشته باشد، نشانه این است که احتمالا بارداری وجود ندارد. اگر فردی باردار است و به شدت خونریزی دارد باید تحت اقدامات درمانی قرار بگیرد.

تفاوت قاعدگی و خونریزی در بارداری:

قاعدگی در زنان هر ماه ایجاد می شود و معمولا تخمک گذاری نیز در طی هر سیکل قاعدگی انجام می گیرد. هر ماه به طور معمول یک تخمک از تخمدان آزاد می شود. اگر پس از تخمک گذاری بارداری صورت نگیرد، تخمک ها از رحم به واژن منتقل شده و از طریق واژن دفع می شوند. خونریزی قاعدگی در ابتدا کم است و سپس بیشتر و پر رنگ تر می شود و در انتهای سیکل قاعدگی، خونریزی کم رنگ تر شده و حجم آن کاهش می یابد.

تفاوت میان خونریزی در بارداری و پریود، مشخص است زیرا در صورت وقوع بارداری، قاعدگی وجود ندارد اما این امر همیشه واضح نیست. بسیاری از زنان ادعا می کنند که در طول بارداری هم پریود می شوند. خونریزی در بارداری می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد اما این بدان معنی نیست که خونریزی در بارداری همیشه نگران کننده است. بسیاری از زنان با وجود لکه بینی در سه ماه اول بارداری، نوزادان سالمی دارند.

در هر صورت این مهم است که بدانید خونریزی در بارداری علل دیگری به جز قاعدگی دارد. از این گذشته، قاعدگی زمانی ایجاد می شود که زنان باردار نباشند.

علت خونریزی در سه ماه اول بارداری:

15 تا 25 درصد از زنان در سه ماه اول بارداری لکه بینی دارند. برخی از علل خونریزی در سه ماه اول بارداری عبارتند از:

 • لانه گزینی جنین:

لانه گزینی جنین یک علت خونریزی در بارداری است. در این مرحله احتمالا هنوز آزمایش بارداری انجام نشده است. خونریزی لانه گزینی زمانی ایجاد می شود که تخمک بارور شده در دیواره رحم لانه گزینی می نماید و معمولا در زمان انتظار برای قاعدگی ایجاد می شود. گاهی خونریزی لانه گزینی به عنوان سیکل قاعدگی در نظر گرفته می شود، در حالیکه خونریزی حاصل از لانه گزینی جنین معمولا کم بوده و با لکه بینی همراه است.

 • تغییرات سرویکس:

اندکی پس از بارداری به علت تغییرات دهانه رحم، زن باردار ممکن است لکه بینی داشته باشد.

 • عفونت واژینال:

دیگر علت خونریزی در بارداری، عفونت واژینال است. عفونت واژینال سبب خونریزی خودبخودی در دوران بارداری می شود و خونریزی ممکن است با ترشحات غیر طبیعی واژن همراه باشد.

 • سقط جنین:

سقط جنین نیز می تواند علت خونریزی در بارداری باشد. خونریزی، درد شکم و کمر درد از علائم شایع سقط جنین هستند سقط جنین در 15 تا 20 درصد بارداری ها ایجاد می شود و معمولا در 12 هفته اول بارداری رخ می دهد. نقص ژنتیکی مهمترین علت سقط جنین است.

 • بارداری مول:

بارداری مول به بیماری تروفوبلاستیک حاملگی یا مول هیداتی فرم نیز معروف است. در واقع بارداری مول، یک ناهنجاری بارداری است که منجر به رشد بافت غیر طبیعی در رحم می شود. بارداری مول یک بارداری طبیعی نیست. در بارداری مول کامل، فقط بافت غیر طبیعی در رحم ایجاد می شود و جنین وجود ندارد؛ در حالیکه بارداری مول ناکامل، شامل تشکیل بافت غیر طبیعی رحم به همراه بروز نقایص شدید جنینی است. همچنین حاملگی مول نمی تواند منجر به تشکیل جنین طبیعی یا زایمان موفق شود.

 • بارداری خارج رحم:

بارداری خارج رحم یکی دیگر از علت های خونریزی در بارداری است. خونریزی ملایم واژینال و افزایش درد شکم از علائم بارداری خارج رحم است. حاملگی خارج رحم هنگامی ایجاد می شود که تخمک بارور شده در خارج از رحم لانه گزینی می نماید و خون رسانی کافی برای رشد طبیعی جنین و ادامه بارداری وجود ندارد. در بیشتر موارد، بارداری خارج رحم در یکی از لوله های رحمی (فالوپ) ایجاد می شود. با افزایش سن بارداری و اتساع لوله رحمی، درد شکمی شدیدتر می شود. گاهی اوقات حاملگی خارج رحم سبب پارگی لوله فالوپ و خونریزی شدید می گردد. در برخی موارد، جراحی اورژانسی و انتقال خون برای برطرف کردن بارداری خارج رحم ضروری می باشد.

 • بارداری تهدید به سقط جنین:

اگر زنی در سه ماه اول بارداری خود خونریزی واژینال داشته باشد، احتمال سقط جنین باید بررسی شود. علائم بارداری تهدید به سقط شامل خونریزی و کرامپ (گرفتگی عضلات شکمی) خفیف بوده در حالی که سرویکس(دهانه رحم) بسته است ولی جنین هنوز زنده می باشد. در بسیاری از موارد تهدید به سقط جنین، خونریزی در بارداری متوقف می شود و بارداری ادامه می یابد اما اگر خونریزی ادامه داشته باشد در نهایت، جنین سقط می شود.

هماتوم ساب کوریونیک:

هماتوم ساب کوریونیک نیز می تواند علت خونریزی در بارداری باشد. اگر خونریزی بین ساک بارداری و دیواره رحمی ایجاد شود به آن خونریزی ساب کوریونیک می گویند. هماتوم ساب کوریونیک را می توان با سونوگرافی مشاهده نمود. در بیشتر موارد، خونریزی ساب کوریونیک جذب می شود اما در صورت عدم جذب خون لخته شده، این خون ممکن است به صورت خونریزی از طریق واژن دفع گردد. در هماتوم ساب کوریونیک، ممکن است علائم زیر نیز مشاهده شوند:

1)    گرفتگی یا درد شکمی؛

2)    درد پشت کمر؛

3)    غش یا از دست دادن هوشیاری؛

4)    خستگی؛

5)    درد در قسمت شانه؛

6)    تب؛

7)    تغییرات ترشحات واژینال؛

8)    تهوع و استفراغ کنترل نشده.

علل خونریزی در سه ماه دوم و سوم بارداری:

خونریزی پس از سه ماه اول اغلب به مراقبت پزشکی نیاز دارد. صرف‎نظر از اینکه خونریزی در سه ماه دوم یا سوم بوده، شدید یا سبک است و یا دارای علامت یا فاقد علائم دیگری است، در صورت مشاهده خونریزی بیمار باید هرچه سریعتر و اورژانسی به پزشک خود مراجعه کند. برخی از علل خونریزی در سه ماه دوم و سوم بارداری عبارتند از:

·       زایمان زودرس و یا اتساع دهانه رحم؛

·       پلاسنتا پرویا (جفت سرراهی)؛

·       کنده شدن جفت؛

·       پارگی رحم (که ندرتا اتفاق میافتد)؛

·       وازو پرویا یا رگ سرراهی (ندرتا رخ می دهد).

زایمان زودرس:

زایمان زودرس یک علت خونریزی در بارداری در سه ماهه دوم و یا سوم است. اگر زایمان قبل از هفته 37 بارداری انجام شود، به آن زایمان زودرس می گویند. پیش از زایمان زودرس، بیمار ممکن است علائمی شبیه پریود به همراه ترشحات موکوسی داشته باشد. همچنین زایمان زودرس می تواند کرامپ ایجاد کند و دارای علائمی مانند کمر درد، احساس فشار بر واژن و تغییر در ترشحات واژن باشد.

پلاسنتا پرویا (جفت سرراهی):

اگر جفت در بخش تحتانی رحم و یا بر روی دهانه رحم (سرویکس) قرار بگیرد به آن پلاسنتا پرویا می گویند. پلاسنتا پرویا نیز می تواند علت خونریزی در بارداری باشد. در هنگام ایجاد پلاسنتا پرویا میزان خونریزی متفاوت است اما بیمار به جز خونریزی علامت دیگری ندارد. همچنین بدلیل احتمال کنده شدن جفت در زمان باز شدن دهانه رحم حین زایمان طبیعی، جفت سرراهی مانعی برای انجام زایمان طبیعی محسوب می شود.

کنده شدن جفت:

کنده شدن جفت یا دکولمان معمولا در هفته های آخر بارداری ایجاد می شود. اگر جفت از رحم جدا شود، سبب خونریزی شدید، معده درد و کرامپ می شود. همچنین بیماری های زمینه ای از قبیل افزایش فشار خون، احتمال کنده شدن جفت را افزایش می دهند.

 

پارگی رحم به معنای جدا شدن عضلات رحم یا پارگی بافت رحم است. پارگی رحم می تواند خونریزی غیر قابل کنترل ایجاد کند. این عارضه بیشتر در افرادی که قبلا زایمان سزارین داشته اند، ایجاد می شود. پارگی رحم به ندرت و معمولا در محل برش قبلی روی رحم ایجاد می شود. بسیاری از مشکلاتی که در مراحل آخر بارداری ایجاد می شوند، می توانند همراه با خونریزی بوده یا علائمی مشابه پریود داشته باشند. اگرچه علائم گفته شده  نشانه پریود واقعی نیست.

کلام آخر:

از نظر علمی امکان پریود در بارداری، وجود ندارد و عوامل مختلفی می توانند علت خونریزی در بارداری باشند. اگرچه ممکن است بعضی زنان علائمی مشابه پریود در سه ماه اول بارداری داشته باشند. این علائم عبارتند از:

 • خونریزی واژینال؛
 • گرفتگی خفیف؛
 •  خستگی؛
 •  تحریک پذیری؛
 • درد بخش تحتانی شکم.

اگر علائم ذکر شده شدید باشند یا از بین نروند و خانم باردار در سه ماهه دوم یا سوم بارداری باشد، باید فورا اقدامات درمانی انجام گیرد. بعضی مواقع تشخیص اورژانسی بودن یا نبودن خونریزی دشوار است، در نتیجه به عنوان یک قاعده کلی می توان گفت که اگر در هر مرحله از بارداری، خونریزی ایجاد شود، خانم باردار باید با پزشک تماس بگیرد. 

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید