×
پنج ماده‌ی کشنده، مخل باروری و بارداری؟

پنج ماده‌ی کشنده، مخل باروری و بارداری؟

برخی فلزات برای طبیعت بدن چندان ضروری نیستند و ورود بیش از حد آنها به بدن مسمومیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد. شواهد موجود این نکته را بیان می‌کند که فلزات سمی برای بدن مضر بوده و باعث تأثیرات منفی بر قدرت باروری زنان و مردان می‌شوند.

این فلزات سنگین در بدن متابولیزه نمیشوند و پس از ورود به بدن دیگر از آن دفع نشده و در بافت‌های بدن انباشته می‌گردند. همین امر بیماری‌ها و عوارض متعددی مثل عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و قارچی را باعث می‌شود. این سموم می‌توانند از طریق هوای تنفسی، آب آشامیدنی، مصالح ساختمانی، لوازم آشپزخانه و حتی البسه با ما در ارتباط باشند.

سرب

سرب از طریق آبی که از لوله‌های سربی عبور می‌کند وارد بدن می‌شود. در قدیم از این روش برای افزایش احتمال سقط جنین استفاده می‌شده است. مردانی که در محل کار خود با مقدار زیادی سرب سر وکار دارند، احتمال کاهش تعداد اسپرم‌ها در آن‌ها وجود دارد. البته در صورت داشتن تعداد زیاد اسپرم، احتمال بروز مشکلات دیگری مانند تغییر شکل (بد شکلی) و کم شدن تحرک اسپرم‌ها افزایش خواهد یافت. 

جیوه

جیوه در مواد ضد آفت، ضد قارچ، ماهی، مواد پرکننده‌ی دندان در دندان‌پزشکی و فرآیندهای صنعتی دیگر وجود دارد. زنانی که دستیار دندان‌پزشک هستند یا دندان پزشکان خانمی که با جیوه برای پر کردن دندان‌ها سر و کار دارند، احتمالاً در مقایسه با زنان دیگر، قدرت باروری کمتری خواهند داشت. بهتر است خانم های باردار در این دوران برای پر کردن دندان از پرکننده‌ی جیوه استفاده نکنند.

کادمیم

کادمیم، یک نوع سم غیرآلی است که در دود سیگار (دخانیات)، غذاهای آماده، محصولات صنعتی، صدف‌های صیدشده از آب آلوده و لوله‌های گالوانیزه وجود دارد. با ورود این فلز به بدن، عملکرد مواد مغذی و مفیدی مانند روی، تحت تأثیر قرار گرفته و همین امر موجب بروز تأثیرات مخربی  بر باروری زن و مرد خواهد شد.

آلومینیوم

آلومینیوم در قرص‌های سوءهاضمه،‌ فویل، نوشیدنی قوطی‌ای، پودرهای جانشینِ شیر خشک و دئودورانت‌ها یافت شده و از طریق پوست جذب می‌شود.

مس

مس دارای جنبه‌ی مثبت و منفی است، یعنی می‌تواند هم سمی و هم مفید باشد. این امر وابسته است به مقداری که با آن سر و کار داریم. مس می‌تواند از طریق لوله های آب، وسایل جلوگیری از بارداری مانند IUD، استخر شنا و جواهرات جذب بدن شود. عملکرد و تأثیر مس در بدن بعد از درمان‌های هورمونی مانند مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری یا داروهای باروری افزایش خواهد یافت.

تعیین میزان ترکیبات سمی

به‌ وسیله‌ی آزمایش‌های خاصی، میزان ترکیبات سمی موجود در بدن قابل تشخیص است. آنالیز مو و مشاوره با متخصص تغذیه دارای اهمیت بالایی است. از این طریق می‌توان نیازهای تغذیه‌ای هر فرد را مشخص کرده، منابع ایجاد آلودگی و ترکیبات سمی را تشخیص داده و برای درمان آغاز به کار کرد. برای حذف مواد سمی از بدنتان مصرف برخی مواد مغذی مانند آنتی‌اکسیدان‌ها (برای مثال ویتامین C) می‌تواند در برنامه‌ی غذایی‌تان قرار بگیرد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید