×
رابطه‌ی جنسی روزانه و کاهش آسیب‌های DNA اسپرم

رابطه جنسی روزانه و کاهش آسیب‌های DNA اسپرم

بر اساس مطالعه‌­ای که در کشور استرالیا انجام گرفته، داشتن یک هفته‌ی متوالی رابطه‌ی جنسی توأم با انزال اسپرم در مردان، موجب افزایش کیفیت اسپرم و کاهش آسیب وارده به DNA اسپرم می‌­‌گردد. تاکنون دانشمندان و متخصصان بارداری شواهدی دال بر اینکه داشتن چندین روز متوالی رابطه جنسی قبل از بارور شدن می­‌تواند موجب افزایش سطح بارداری گردد، در دسترس نداشته‌اند.

محققان تأکید کردند داشتن رابطه‌ی جنسی در روز تخمک گذاری دارای بالاترین شانس بارداری است. بنابراین داشتن چند روز متوالی رابطه‌ی جنسی همراه با انزال در مردان موجب افزایش کیفیت اسپرم برای لقاح در روز تخمک‌گذاری می‌شود.

برای بررسی این فرضیه، مطالعه‌­ای بر روی ۱۱۸ مرد که دارای DNA اسپرم آسیب‌دیده‌ی بالاتر از حد طبیعی (۱۵ تا ۲۹ درصد) بودند انجام گرفت. در این افراد شاخص قطعه قطعه شدن DNA مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج آزمایش‌ها نشان داد که داشتن رابطه‌ی جنسی در هفت روز متوالی در ۹۶ نفر از مردان مورد مطالعه موجب کاهش ۱۲ درصدی آسیب وارده به DNA اسپرم و هم‌چنین افزایش کیفیت اسپرم گردیده است. اما در ۲۲ نفر از این افراد افزایش۱۰ درصدی آسیب به DNA اسپرم مشاهده شده است و این نرخ آسیب کمتر از ۲۹ درصد بوده است. (این نرخ معیار مطلوبی برای کیفیت اسپرم در نظر گرفته می‌شود) علاوه بر این اگرچه انزال مکرر موجب کاهش غلظت مایع منی و اسپرم می‌گردد، اما بر روی حرکت و کیفیت اسپرم‌های سالم هیچ‌گونه تأثیری ندارد.

نتایج تحقیقات کاهش میزان نرخ باروری در مردانی که دارای آسیب DNA اسپرم بالاتر از حد طبیعی بوده‌اند را مشخص کرده است. از این رو بررسی این فرضیه که با افزایش کیفیت اسپرم در مردان همراه است، می‌تواند در کاهش نرخ ناباروری به علت آسیب DNA اسپرم مفید واقع گردد.

این نتایج نشان داده در مردانی که دارای مقدار مایع منی نسبتاً طبیعی می‌باشند، اگر به مدت یک هفته قبل از تخمک‌گذاری دارای رابطه‌ی جنسی همراه با انزال باشند، می­‌توانند شانس خود را برای بارور شدن با افزایش کیفت اسپرم و کاهش آسیب DNA اسپرم افزایش دهند. یکی دیگر از خصوصیات مفید بودن یک هفته رابطه جنسی متوالی در زوج‌ها، افزایش شانس باروری در روش‌های کمک‌باروری با افزایش کیفیت اسپرم است.

دانشمندان معتقدند یکی از علت‌­های افزایش کیفیت اسپرم در انزال مکرر در آقایان این است که اسپرم مدت‌زمان کوتاه‌­تری در معرض رادیکال­‌های آزاد مجاری بیضه و اپیدیدم قرار گرفته و این امر موجب افزایش کیفیت اسپرم در مردان و افزایش حاملگی در زنان می‌شود.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید