×
تاثیر آلودگی هوا بر بارداری و نکاتی در مورد ایمن ماندن

تاثیر آلودگی هوا بر بارداری و نکاتی در مورد ایمن ماندن

 به راحتی می‌توان از غذاهای ممنوعه اجتناب کرد. اما هوایی که نفس می‌کشید چطور؟ سالهاست که محققان بر چگونگی تۀثیرات آلودگی هوا بر بارداری، مطالعه می‌کنند. در اینجا همه چیزهایی را که باید در مورد کیفیت هوا بدانید، از کجا آلودگی ایجاد می شود و اینکه چگونه می‌توانید هنگام بارداری از تنفس هوای ناسالم جلوگیری کنید، آشنا می‌شوید.

آلودگی هوا به اشکال مختلفی به وجود می‌آید. به طور معمول، هوای آلوده از ازن، ماده ذرات، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد، دود اگزوز وسایل نقلیه، انتشار گازهای گلخانه‌ای، گرد و غبار و مواد شیمیایی تشکیل شده است. 

ممکن است در کشور یا یک شهر بزرگی که زندگی می‌کنید، در معرض آلودگی هوا قرار بگیرید. علائم متداول قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا عبارتند از: 

سرفه؛ 

خس خس سینه ؛

سوزش چشم؛

 بیماری‌های پیشرفته تنفسی مانند برونشیت، آسم و آمفیزم؛ 

خستگی مزمن؛

 کاهش ظرفیت ریه و تنگی نفس ؛

آسیب به ریه ها و قلب؛ 

سرطان.

 اگرچه آلودگی هوا برای تمام موجودات زنده تاثیرات منفی می گذارد، اما بیشترین تأثیر را بر زنان باردار، کودکان، نوزادان، مبتلایان به مشکلات تنفسی و افراد مسن می‌گذارد. خطرات احتمالی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در دوران بارداری هنوز در حال تحقیقات است. داده‌های جدی تر دربارهی آنچه هوای آلوده می‌تواند برای زنان باردار و نوزادانشان انجام دهد، در حال کشف است. در اینجا برخی از پیامدهای جدی ذکر شده است:

۱-وزن کم هنگام تولد: در بارداری ایده‌آل نوزادان در هفته‌های ۳۸ تا ۴۰ حدود ۵/۲ تا ۴ کیلو وزن دارند. نوزادان زیر ۵/۲ کیلوگرم "وزن کم تولد" در نظر گرفته می‌شوند. اگر در معرض آلودگی هوا در حین بارداری قرار بگیرید، احتمال بروز این عارضه وجود دارد.

۲-زایمان زودرس:  ۱۸ درصد از کلیه زایمان‌های زودرس سالانه با قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در ارتباط هستند. کودکانی که قبل از ترم به دنیا می‌آیند، خطر قابل توجهی از اختلالات عصبی و ناتوانی جسمی دارند. در حالی‌که تولد زودرس به‌دلایل مختلف برای هرکسی ممکن است اتفاق بیفتد، آلودگی هوا یکی از مواردی است که باید سعی کنید از آن جلوگیری کنید. 

۳-اوتیسم:  مطالعات نشان داده است زنانی‌که در سه ماهه‌ی سوم خود در معرض آلودگی هوا به مدت طولانی قرار دارند، احتمالاً دو برابر کودک مبتلا به اوتیسم را متولد می‌کنند، به‌خصوص اگر در نزدیکی بزرگراه زندگی می‌کردند که هوا بالاترین میزان ذرات را دارد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که در این مطالعه مشخص شد که زنان در معرض همان سطح خطرناک ذرات مشابه در اوایل بارداری، خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش نمی‌دهند.

۴-آسم: آلودگی هوا آسم را تشدید می‌کند. در زنان باردار، این مسآله می‌تواند خطرناک باشد زیرا آسم می‌تواند باعث پره‌اکلامپسی شود، شرایطی‌که باعث افزایش فشار خون و کاهش عملکرد کبد و کلیه‌ها می‌شود. وقتی آسم به خوبی مدیریت شود، شما و نوزادتان مشکلی نخواهید داشت. با این حال، آسم درمان نشده باعث می‌شود جنین شما از کمبود اکسیژن رنج ببرد و منجر به رشد ضعیف، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد شود. تحقیقات همچنین نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا احتمال ابتلا به آسم در کودک شما را نیز بیشتر می‌کند. 

۵-مشکلات باروری: اگر قصدبارداری دارید، لازم باشد مراقب هوای تنفس شده تان باشید. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که آلودگی هوا به پایین آمدن نرخ باروری در زنان و مردان منجر شده‌است.


راههای محافظت از آلودگی هوا 

اجتناب از تهدیدهای احتمالی ناشی از آلودگی هوا برای سلامتی شما و کودک‌تان غیرممکن است، اما برای کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا اقدامات زیادی وجود دارد:

-شاخص کیفیت هوا را بخوانید: در سال ۲۰۱۴، سازمان بهداشت جهانی تعیین كرد كه ۹۲ درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می‌كنند كه کیفیت هوا ناامن است. حتی اگر هوا خوب به نظر برسد، ممکن است آلوده باشد. عادت کنید که هر روز گزارش شاخص کیفیت هوای محل زندگی تان را جستجو کنید تا میزان آلودگی هوا را بدانید که آیا باید نگران باشید یا خیر. 

-دستگاه تصفیه هوا بگیرید: آلودگی هوا در فضای باز تنها چیزی نیست که باید درباره آن نگران باشید. ما بیشترین زمان از زندگی خود را در داخل فضای بسته می‌گذرانیم که در آن آلاینده‌ها دو تا پنج برابر بیشتر از بیرون خانه هستند. با خرید دستگاه تصفیهی هوا برای خانه‌ی خود این مشکل را حل کنید. این دستگاه‌ها همه چیز را از دود گرفته تا حساسیت‌ها و میکروب‌ها از هوا می‌گیرند و به شما و کودک‌تان برای ایجاد یک محیط سالم‌تر کمک می‌کند. 

-از هوای اطراف خود محافظت کنید: هر زمان که آشپزی می‌کنید، از اسپری مو یا رنگ استفاده می‌کنید یا دستگاههای آتش زا مصرف می‌کنید با استفاده از هود هنگام پخت و پز، انجام چک‌های معمول و استفاده از ردیاب‌های مونوکسید کربن، یک محیط سالم ایجاد کنید. 

-در خانه بمانید: پوست شما بزرگترین اندام شماست و ۶۰ تا ۱۰۰ درصد از هر چیزی را که با آن تماس پیدا می‌کنید، جذب می‌کند. زنان باردار همه چیز را با جنین خود به اشتراک می‌گذارند، آنچه می خورید، می نوشید، تنفس می‌کنید، روی جنین تأثیر می‌گذارد. حتی اگر ماسک دارید، پوست شما تحت تأثیر آلودگی هوا در فضای باز قرار می‌گیرد. به عنوان مثال: اگر پیش بینی شاخص کیفیت هوا به شما می‌گوید مراقب آلودگی هوا در فضای باز باشید، با دستگاه‌های تصفیهی هوا خود در خانه بمانید. 

-از گیاهان برای تصفیه هوا استفاده کنید:  گیاهان می‌توانند به طور طبیعی هوای شما را فیلتر کرده و به شما و کودک در حال رشدتان کمک کنند تا هوای سالم‌تری داشته باشد. انواع خاصی از گیاهان ترکیبات آلی فرار را از هوا خارج کرده و دی اکسیدکربن را با اکسیژن تازه و تمیز جایگزین می‌کنند.


bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید