×
تأثیر نوعی ویروس ناشناخته بر ناباروری زنان

تأثیر نوعی ویروس ناشناخته بر ناباروری زنان

یک نوع ویروس مبهم ممکن است علت بخشی از ناباروری‌های با علت ناشناخته باشد. این ویروس می‌تواند به پوشش رحم آسیب بزند. یک نوع ویروس هرپس (تب خال) HHV-6A در پوشش رحم 43 درصد از زنان با علت ناشناخته‌ی ناباروری تکثیر شده است. به لحاظ مقایسه، این میزان در زنان با سابقه‌ی بارداری موفق صفر درصد بوده است.

این مطالعه‌ی کوچک بر روی سلول‌های پوشش رحم 30 زن با علت ناشناخته‌ی ناباروری و 36 زن که یک بارداری موفق داشتند انجام شد. محققان ویروس HHV-6A را تقریباً در نیمی از ناباروری‌های با علت ناشناخته پیدا کردند ولی هیچ کدام از زنانی که فرزند داشتند به این ویروس مبتلا نبودند. هم‌چنین برخی تفاوت‌ها در سطح برخی از مولکول‌های سیستم ایمنی بدن، می‌تواند توانایی حفظ یک بارداری را تحت تأثیر قرار دهد، اما این تنها حدس و گمان است.

اکثر مردم به این ویروس در اوایل دوران کودکی آلوده شده‌اند. این ویروس (دارای انواع A و B)، باعث بثورات معمولاً خفیف دوران کودکی به نام سرخجه می‌شود. مانند سایر ویروس‌های هرپس (تب‌خال)، آن‌ها هم در بدن زندگی می‌کنند و برای سال‌های بسیاری غیرفعال باقی می‌ماند. با این حال، فرم فعال این ویروس که تأثیر آن بر سلامت هم‌چنان نامشخص است، توسط محققان مختلف بررسی شده و در سال‌های اخیر به بیش از 50 گونه‌ی مختلف رسیده است. در نهایت با وجود تحقیقات بسیار در مراحل اولیه‌، هنوز به سؤالات بسیاری پاسخ داده نشده و مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا ثابت شود آیا HHV-6A واقعاً علت ناباروری است و در صورت مثبت بودن جواب، آیا درمان این ویروس از طریق ضد ویروس با موفقیت و بهبودی همراه است؟

مطالعه شامل تجزیه و تحلیل نمونه‌ی رحم 30 زن در یک کلینیک درمان ناباروری است که علت مشخصی برای ناباروری آن‌ها کشف نشده است. آن‌ها با گروه دیگری شامل 36 زن که حداقل یک فرزند داشتند، در همان محدوده‌ی سنی مقایسه شده‌اند. نمونه‌ها را از سلول‌های بافت پوششی رحم هر زن تهیه کردند. نمونه‌ها از نظر وجود HHV-6A و ویروس HHV-6B هم در سلول‌ها و در جریان خون تجزیه و تحلیل شدند.

نتایج این مطالعه جالب بود، اما در مقیاس بزرگ‌تر باید از صحت آن مطمئن شد. با این حال هنوز ناباروری‌هایی در زنان با علت ناشناخته وجود دارد که محققان می‌گویند آن‌ها فاقد اندومتریوز (هرگونه اختلال تخمک‌گذاری و یا هر نوع ناهنجاری‌ ساختاری در سیستم تولیدمثل) هستند. با وجود مطمئن شدن از HHV-6A به عنوان علت برخی موارد ناباروری، درمانی برای آن وجود ندارد. طیف وسیعی از داروهای ضدویروس برای درمان سایر بیماری‌های مرتبط با فعال شدن مجدد HHV-6A استفاده شده است، اما هیچ‌کدام به طور خاص برای این ویروس توسعه نیافته‌اند و مشخص نیست که آن‌ها در درمان ناباروری مفید باشند.

ناباروری با علت ناشناخته موجب پریشانی هزاران زوج است که برای بچه‌دار شدن تلاش می‌کنند. متقاعد کردن زوجین ناباروری که علت ناباروری آن‌ها نامشخص مانده برای پزشکان بسیار مشکل است. بسیاری از زوج‌ها مقدار زیادی زمان و هزینه را در راه درمان باروری صرف می‌کنند. پیدا کردن یک علت آشکار برای ناباروری‌های بدون دلیل می‌تواند امید بسیاری از مردم را بالا ببرد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید