×
تأثیر شیردهی بر کاهش خطر آلزایمر

تأثیر شیردهی بر کاهش خطر آلزایمر


شیردهی ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.

آلزایمر رایج‌ترین اختلال شناختی در جهان است و در حال حاضر 35،600،000 نفر را درگیر کرده است در آینده، انتظار می‌رود میزان آلزایمر در کشورهای با درآمد کم و متوسط افزایش یابد، بنابراین یافتن راهکاری کم‌هزینه برای محافظت مردم از این بیماری بسیار مهم و حیاتی است.

یک مطالعه‌ی جدید نشان داد مادرانی که شیردهی دارند کمتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند و با افزایش مدت‌زمان شیردهی میزان خطر ابتلا کاهش می‌یابد.

احتمالاً ارتباط بین شیردهی و آلزایمر به علت تغیرات فیزیولوژیک بدن در دوره‌ی شیردهی می‌باشد. در واقع تغییرات ایجاد شده نسبت به مقاومت یا تحمل انسولین در دوران شیردهی باعث کم شدن احتمال ابتلا به آلزایمر در این دوران می‌شود.

در این مطالعه محققان ارتباط مؤثری بین شیردهی و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر را مشاهده کرده‌ا‌ند. به استدلال آن‌ها این ارتباط آن‌قدر قوی است که هر خطای نمونه‌گیریِ احتمالی دور از انتظار است. حتی سابقه‌ی خویشاوندی نیز نمی‌تواند چنین تأثیری در احتمال ابتلا به آلزایمر ایجاد کند.

در کشورهای در حال توسعه‌ی کم درآمد، اقدامات پیشگیرانه به شدت مورد نیاز است، این یافته‌ها ممکن است مسیرهای جدیدی را برای مبارزه با همه‌گیریِ جهانیِ آلزایمر میسر کند.

محققان در مطالعات خود به سه نتیجه‌ی واضح رسیدند؛

  1. شیردهی در زنان خطر ابتلا به آلزایمر را نسبت به زنانی که شیردهی نداشتند کاهش می‌دهد.
  2. به طور قابل توجهی مدت‌زمان شیردهی طولانی‌تر با ریسک آلزایمر کمتر در ارتباط است.
  3. زنانی که در طول عمر خود مدت‌زمان بیشتری را در دوران بارداری نسبت به دوران شیردهی سپری کردند در معرض خطر بالاتر ابتلا به آلزایمر بودند.

مطالعه‌ استدلال می‌کند که ممکن است تعدادی دلیل بیولوژیک نیز برای ارتباط بین شیردهی و آلزایمر وجود داشته باشد که نیاز به بررسی بیشتری دارد.

یک نظریه‌ این است که شیردهی با محروم کردن بدن از هورمون پروژسترون، سطح بالایی از پروژسترون تولید شده در دوران بارداری را جبران می‌کند. در واقع پروژسترون حساسیت گیرنده‌های استروژن در مغز را کم می‌کند و استروژن ممکن است نقش مهمی در حفاظت از مغز در برابر بیماری آلزایمر بازی کند.

احتمال دیگر این است که شیردهی با بازگرداندن حساسیت به انسولین پس از بارداری، تحمل گلوکز یک زن را افزایش می‌دهد. بارداری به خودی خود باعث حالت طبیعی مقاومت به انسولین بوده که بسیار مهم است، زیرا آلزایمر توسط یک مقاومت به انسولین در مغز مشخص و ایجاد می‌شود. زنانی که زمان بیشتری بدون فاز جبرانی شیردهی، باردار بودند ممکن است دچار اختلال تحمل گلوکز شوند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید