×
سزارین برای چه افرادی مناسب است؟

زایمان طبیعی یا سزارین؛ کدام یک بهتر است؟

این مطلب از نظر علمی به تأیید دکتر فرناز منتظری فلوشیپ ناباروری و IVF، از پزشکان متخصص مرکز مام رسیده است.

باید به این نکته توجه کنیم که انتخاب زایمان طبیعی یا سزارین، به شرایط مادر و جنین ارتباط دارد. زایمان سزارین یک نوع جراحی است که در آن نوزاد شما از طریق برشی که پزشک در شکم و رحم ایجاد می کند به دنیا می آید.
ممکن است برای محافظت از سلامت شما یا نوزادتان زایمان سزارین نیاز باشد. در این موارد، زایمان سزارین ممکن است ایمن تر از زایمان طبیعی باشد.
در صورت بروز مشکلاتی که زایمان طبیعی را در دوران بارداری به خطر می اندازد و یا در صورتی که عوارض زایمان طبیعی چشمگیر باشند، ممکن است زایمان طبیعی توصیه و انجام شود.
اگر در بارداری مشکلی نداشته و دلایل پزشکی برای اجبار در انجام زایمان سزارین را ندارید، بهتر است فرزند خود را از طریق زایمان طبیعی به دنیا آورید.

درد زایمان طبیعی بیشتر است یا درد سزارین

 درد زایمان طبیعی ممکن است یکی از عوارض زایمان طبیعی به نظر آید و شما را به سمت زایمان سزارین سوق دهد؛ اما پزشک و مامای شما قطعا عوارض زایمان طبیعی یا سزارین را در نظر می گیرند و براساس شرایط شما تصمیم گیری می کنند.
هرچند ممکن است درد زایمان سزارین در محل بخیه ها شما را تا مدتی اذیت کند اما سلامت شما و فرزندتان در الویت است. برای کاهش درد زایمان و ترمیم محل بخیه ها حتما به توصیه های پزشک خود توجه کنید.
ممکن است سزارین برنامه ریزی شود. این بدان معناست که شما و پزشک خود تصمیم می گیرید که زمان انجام سزارین را براساس وضعیت سلامتی خود و وضعیت نوزاد خود تعیین کنید. همچنین ممکن است سزارین اورژانسی باشد. سزارین اورژانسی باید فوراً انجام شود، زیرا سلامت شما یا نوزاد شما در خطر است.

دلایل پزشکی انجام سزارین چیست؟

•    جراحی روی رحم: ممکن است شما در گذشته سزارین کرده و یا جراحی های دیگری روی رحم (میوم) خود انجام داده باشید، هرچه تعداد سزارین ها بیشتر باشد، احتمال عوارض بارداری نیز بیشتر می شود. برخی از زنان می توانند پس از سزارین با خیال راحت زایمان طبیعی داشته باشند که به آن VBAC گفته می شود. اگر قبلا سزارین شده اید، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا VBAC در بارداری بعدی شما امکان پذیر است یا خیر؛
•    مشکلات جفت: این مشکلات شامل جدا شدن زودرس جفت، جفت چسبیده و جفت سرراهی که می توانند باعث خونریزی خطرناک در هنگام زایمان طبیعی شوند می باشد؛
•    عفونت: HIV یا تبخال تناسلی را شامل می شود. شما می توانید این عفونت ها را در هنگام زایمان طبیعی به نوزاد منتقل کنید. بنابراین سزارین برای نوزاد شما ایمن تر است؛
•    ابتلا به یک بیماری زمینه ای که ممکن است زایمان طبیعی را با خطر مواجه کند:  مانند دیابت یا فشار خون بالا. دیابت زمانی اتفاق می افتد که مقدار زیادی قند در خون شما وجود داشته باشد. دیابت می تواند به اندام های بدن شما مانند عروق خونی و اعصاب آسیب برساند. فشار خون بالا می تواند به قلب شما فشار وارد کند و در دوران بارداری مشکل ایجاد کند؛
•    بارداری چندقلویی؛
•    عدم پیشرفت زایمان: این بدان معناست که سرعت پیشرفت زایمان بسیار کند و یا متوقف می شود؛
•    در شرایطی که جنین شما خیلی بزرگ است، که به جنین ماکروزوم معروف است؛
•    نوزاد شما هنگام تولد در وضعیت سر به پایین نیست: ممکن است موقعیت های مختلف داشته باشد مثلا کودک شما با پا یا در حالت بریچ قرار دارد. موقعیت عرضی زمانی است که شانه کودک شما رو به پایین باشد.  برخی از نوزادان را می توان در رحم چرخاند تا به حالت سر به پایین قرار گیرند. اما سزارین ممکن است برای نوزاد شما ایمن تر باشد؛
•    پرولاپس بندناف یا فشردگی بندناف: زمانی که بند ناف قبل از نوزاد به داخل واژن می لغزد یا درصورتی که بند ناف در حین انقباضات به وسیله رحم فشرده شود اکسیژن به جنین نمی رسد و سزارین ضروری است؛
•    دیسترس یا ناراحتی جنین:  این بدان معناست که جنین اکسیژن کافی دریافت نمی کند و یا ضربان قلب او ممکن است منظم نباشد؛
•    نوزاد شما دارای نقایص مادرزادی خاصی مانند هیدروسفالی شدید باشد: هیدروسفالی زمانی است که مایعات روی مغز کودک شما جمع می شود که می تواند باعث بزرگ شدن سر نوزاد شود؛
•    جنین دیررس و عدم زایمان: گاهی بعد از اتمام هفته 41 حتی با القای زایمان طبیعی بارداری خاتمه نمی یابد. در این شرایط فواید سزارین برای مادر و به خصوص جنین بیشتر است.

برنامه ریزی سزارین به دلایل غیر پزشکی چه خطراتی به همراه دارد؟

برنامه ریزی سزارین ممکن است برای شما و نوزاد شما مشکل ایجاد کند. زیرا ممکن است دقیقا موعد زایمان شما نباشد و تکامل جنین ناقص باشد. گاهی اوقات تشخیص دقیق زمان بارداری سخت است. نوزادانی که زود به دنیا می آیند (که جنین نارس یا نوزادان نارس نامیده می شوند) ممکن است نسبت به نوزادانی که به موقع متولد می شوند، مشکلات بیشتری در هنگام تولد و نیز در آینده و در طول زندگی داشته باشند. به همین دلیل مهم است که حداقل تا 39 هفته منتظر یک سزارین برنامه ریزی شده باشید.
اگر بارداری شما سالم است، بهتر است اجازه دهید زایمان به تنهایی شروع شود. اگر پزشک شما مزایای سزارین را بیشتر از زایمان طبیعی می بیند، بپرسید آیا می توانید حداقل 39 هفته برای بچه دار شدن صبر کنید. این امر به ریه ها و مغز نوزاد شما زمان لازم را برای رشد و نمو کامل قبل از تولد می دهد.
اگر مشکلی در بارداری یا سلامتی نوزاد وجود دارد، ممکن است لازم باشد فرزند خود را زودتر از 39 هفته به دنیا آورید. در این موارد، پزشک شما ممکن است زایمان زودرس را توصیه کند. زیرا مزایای سزارین زودتر بیشتر از خطرات آن است. انجام سزارین قبل از هفته سی و نه بارداری تنها در صورتی توصیه می شود که مشکلات سلامتی شما و نوزاد شما را تحت تأثیر قرار دهد.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید