×
سوال

کمبود ویتامین دی مانع زایمان طبیعیه؟

سلام. خسته نباشيد، من هفته‌ی ٢٩ هستم و دلم میخواد که سزارين كنم ولي بهم اجازه نميدن و ميگن فقط اگه شرايطشو داشته باشي سزارین ممکنه. تو آزمایش آخرم مشخص شد که سطح ويتامين دی بدنم خيلي خيلي پايينه. تو گوگل سرچ كردم نوشته بود خانم هاي بارداري كه ويتامين دی پايين دارن، زايمان طبيعي سختي دارن وبايد سزارين بشن. اين درسته؟ بنظرتون میشه که درمان نکنم تا سزارین بشم؟ ممنون ميشم راهنماييم كنيد. از استرس شب تا صبح بيدارم.

پاسخ

پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:


سلام دوست عزیزم، اگرچه در برخی مطالعات کمبود ویتامین دی خطر وقوع زایمان سزارین را مقداری افزایش داده است، اما این مسئله به هیچ عنوان باعث تصمیم پزشک به انجام سزارین نشده و مانعی برای انجام زایمان طبیعی هم نخواهد بود. 
کمبود ویتامین دی درمان نشده در طی بارداری،‌ ممکن است منجر به عوارضی همچون کاهش جذب کلسیم و در نتیجه افزایش خطر پوکی استخوان و تخریب و پوسیدگی دندان‌ها، افت قدرت سیستم ایمنی بدن و همچنین افزایش خطر بروز پره‌اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) که اختلالی جدی برای مادر و جنین است گردد. پس برای دریافت مکمل ویتامین دی حتماً‌ اقدام نمایید. برای مقابله با ترس نیز توصیه می‌کنیم در کلاس‌های آمادگی برای زایمان شرکت نمایید، این کلاس ها دید خوبی به شما در مورد فرآیند زایمان خواهند داد و استرستان بهبود می‌یابد.

هر آنچه که باید بدانید