×
سوال

تغییر میل جنسی در بارداری

سلام ببخشید آیا این درسته که میل جنسی تو بارداری تغییر می کنه؟ اگر بله، میشه توضیح بدین که چه تغییری میکنه؟ کم میشه یا زیاد؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:

سلام دوست عزیزم. بله بدلیل تغییرات جسمی، روحی و هورمونی در بارداری تمایلات جنسی اکثریت زنان در این دوران دستخوش تغییر شده که این تغییرات از یکی از دو الگوی زیر پیروی می کنند:

1.الگوی اغلب زنان باردار به صورت کاهش میل جنسی در سه ماهه اول و سوم بارداری و افزایش آن در طی سه ماهه دوم است:

در سه ماهه اول بارداری دلایلی مثل تهوع و بی اشتهایی، ضعف و خستگی، حساسیت سینه ها، احساس کسالت و خواب آلودگی و یا ترس از خونریزی و سقط سبب کاهش علاقه به برقراری رابطه جنسی خواهند شد.

در طی سه ماهه سوم هم عواملی مثل بزرگ شدن شکم، درد کمر و لگن، ترس از پاره شدن کیسه آب (آمنیوتیک) و زایمان زودرس و حتی ترس از ناخوشایند بودن ظاهر در دید همسر می توانند از میل به رابطه جنسی بکاهند.

اما در سه ماهه دوم شرایط خانم ها نسبت به هر زمان دیگری در بارداری باثبات تر است، در این زمان خانم ها تقریبا با شرایط خود کنار آمده اند، مثل قبل کم انرژی نبوده، از شدت مشکلاتشان کم شده و هنوز ظاهرشان خیلی تغییر نکرده است، بنابراین تمایلات جنسی مجددا باز می گردند.

توصیه ما به خانم های با کاهش میل جنسی این است که بدانند این حالات طبیعی بوده و خود را بابتشان سرزنش نکنند. در مورد حس خود با همسرشان صحبت کنند و سعی کنند راهی بیابند که برای هر دوی آن ها رضایت بخش باشد. به جای رابطه جنسی در این دوران وقت خود را بیشتر به معاشقه اختصاص داده و از لحاظ عاطفی همدگیر را حمایت نمایند.

2.در الگوی دوم که در برخی زنان دیده می شود، وقوع بارداری با افزایش قابل توجه میل جنسی همراه است. فارغ شدن از نگرانی در مورد احتمال بارداری باعث آسودگی خیال زنان شده تا بدون اضطراب و تنش ذهن خود را معطوف به روابط شان نمایند. به علاوه تغییرات هورمونی بارداری و افزایش گردش خون لگن  باعث می شود تا برخی خانمها  در این دوران اوج لذت جنسی را چند بار در طی رابطه تجربه کرده و یا حتی برای اولین بار به اوج لذت جنسی برسند، که این هم عاملی برای افزایش علاقه و تمایل آنان به رابطه جنسی است.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید