×
سوال

درمان واژینیسموس

سلام، من مدت یک ساله که ازدواج کردم و تا الان نتونستم با همسرم رابطه داشته باشم، مشاوره رفتم گفتن واژینیسموس دارم، واقعاً از آیندم میترسم. چکار کنم بهتر شم؟

پاسخ
پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:
سلام دوست نازنینم، درمان واژینیسموس با حذف عامل ایجاد کننده‌ی آن بوده و بنا به علت آن به سه دسته تقسیم می‌شود:
درمان مشکلات روحی و روانی
ترس از رابطه‌ی جنسی دردناک و یا باور به اینکه رابطه‌ی جنسی شرم آور، اشتباه یا گناه می‌باشد از علل روانی ایجاد واژینیسموس است. کسانی که در گذشته سابقه‌ی تجاوز یا رابطه‌ی جنسی با خاطره‌ی بد در ذهن دارند هم می‌توانند در معرض واژینسموس باشند. یکی از علل واژينیسموس می‌تواند تصورات غلط در مورد رابطه‌ی جنسی در نتیجه‌ی درد و ترس از دخول باشد. ابتدا باید سیستم تناسلی و چرخه‌ی پاسخ جنسی را بشناسید تا با اصلاح تصورات غلط و ایجاد تصور مثبت از خود به حل مشکلتان کمک کنید، پس از این مرحله همسر وارد عمل می‌شود و رابطه‌ی بدون دخول آغاز می‌شود. استفاده از روش‌های دیگر نزدیکی جنسی بدون دخول می تواند باعث شناخت چرخه جنسی و در نتیجه کاهش استرس و ترس از دخول شود. به‌طوریکه بعدها به تدریج آلت تناسلی همسرتان بتواند وارد واژن شود..
مشکلات و تعارضات زناشویی می‌تواند بر رابطه‌ی جنسی فرد تأثیر بسزایی داشته باشد. برقراری رابطه‌ی مؤثر، گذراندن وقت بیشتر با یکدیگر، تفریحات مشترک و غیره می‌تواند سبب ارتقای رابطه‌ی زناشویی و بهبود رابطه‌ی جنسی فرد شود. گاه رفتارهای نامناسب سبب ایجاد این اختلال می‌شود، به طوری که اگر زن فکر کند موجب بی‌مهری قرار گرفته به طور ناخودآگاه به صورت جسمی به آن پاسخ می‌دهد و سبب ایجاد درد و اسپاسم می‌شود. بنابراین صمیمت خود را با همسرتان افزایش دهید، با او منطقی صحبت کنید و نگرانی و تنش را از رابطه‌ی خود دور نگه دارید. اگر علت مشکل جنسی شما استرس باشد، تکنیک‌های ریلکسیشن، یوگا و مداخلات برای کاهش اضطراب می‌تواند مؤثر باشد. در نهایت اگر با راهکارهای فوق مشکلات روحی‌تان برطرف نشد می‌توانید از مشاوره‌ی یک روانشناس و زوج درمان‌گر بهره بگیرید.
درمان مشکلات فیزیکی
در موارد خشکی واژن در اثر استرس( همچنین در زنان یائسه و شیرده )که موجب نزدیکی دردناک شده و در نتیجه باعث انقباض می‌شود، معاشقه‌ی طولانی قبل از رابطه‌ی جنسی با تحریک و ایجاد ترشحات لغزنده می تواند کمک کننده باشد همچنین می‌توانید از لوبریکانت‌های محلول در آب هم استفاده کنید..
در صورت وجود بیماری زمینه‌ای درمان بیماری یا عفونت، در صورتی‌که ترشحات چرکی و بدبو، خارش و سوزش، یا ضایعات در ناحیه‌ی تناسلی دارید حتماً به ماما یا پزشک متخصص زنان مراجعه کرده تا بر اساس معاینه، درمان متناسب با نوع عفونت را تجویز کند. در صورت بهبود بیماری، مشکل جنسی برطرف می‌شود. 
درمان های مکمل 
درمان واژینیسموس معمولاً ترکیبی از روش های مختلف است، برخی درمان های مکمل عبارتند از: تمرینات کنترل عضلات کف لگن که شامل انقباض و رها سازی عضلات (تمرین های کگل) است تا کنترل ماهیچه های کف لگن بهبود یابد.
 تمرین های واردکردن وسیله های گشاد کننده (دیلاتور) که ابزار مخروطی شکل در قطرهای مختلف بوده که با استفاده از دیلاتورهایی می توان حساسیت واژن را نسبت به دخول کمتر کرد. این تمرین‌ها باید زیر نظر پزشک انجام شود. روش استفاده از این دیلاتورها به این صورت است که ابتدا نازک‌ترین دیلاتور داخل واژن توسط خود خانم یا همسر او برای چند لحظه یا دقیقه جاگذاری می‌شود  و سپس بیرون آورده می‌شود. هر زمان که خانم تحمل آن سایز از دیلاتور را پیدا کرد سایز بزرگتری از دیلاتورها جاگذاری می‌شوند و به تدریج قطر دیلاتورها بزرگتر می‌شود تا خانم تحمل ورود آلت تناسلی همسر خودش را پیدا کند.
استفاده از سم بوتولینم(بوتاکس) به عنوان یکی از گزینه‌های درمانی یگر درنظر گرفته شده که به طور موقت می‌تواند افزایش انقباض‌ها و سفتی واژن را کاهش دهد.
داروهای ضداضطراب و افسردگی هم روش دیگر درمان هستند.

هر آنچه که باید بدانید