×
سوال

چرا حرکات جنینم شب‌ها بیشتره؟

سلام، من هفته‌ی ۳۳ بارداری هستم. چند مدته تکونای بچم رو توی روز خیلی خیلی کم حس میکنم ولی شب که میشه شروع میکنه به بازی و تکوناش بهتر میشه. خیلی نگرانم چرا روزا حرکاتش اینطوری میشه؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:

دوست عزیزم سلام. جنین‌ها معمولاً بین ساعات نه شب تا یک پس از بامداد،‌ یعنی دقیقاً زمانی که شما قصد خوابیدن دارید، در فعال‌ترین وضعیت قرار دارند. این افزایش فعالیت معمولاً به دلیل تغییر میزان قند خون شما (بالا رفتن میزان قند خون) است. از سوی دیگر، وقتی سرتان به کاری مشغول است احتمال اینکه حرکات جنینتان را حس کنید کمتر است. اما شب ها، وقتی دراز کشیده اید و در حالت استراحت هستید، حرکات جنین را راحت‌تر و با جزئیات بیشتری احساس خواهید کرد.

اما در مورد کم شدن حرکات جنین در طی روزهای اخیر لازم است بدانید که هرگاه حرکات جنین به طور ناگهانی کم یا متوقف شود، می‌تواند نشانگر یک مشکل باشد. اما از آنجایی که زمان‌هایی هم وجود دارد که به دلایلی شما قادر به حس کردن حرکات نیستید، پس برای اطمینان از سلامت جنین بهتر است حرکاتش را چک کنید. برای این کار یک میان وعده‌ی شیرین مانند آب‌میوه، خرما یا شیرینی بخورید، بعد از یک ربع تا بیست دقیقه به پهلوی چپتان بخوابید، دستتان را روی شکمتان قرار دهید، نیم ساعت وقت بگیرید و تعداد حرکات جنینتان را که از طریق دستتان احساس می کنید بشمارید. اگر جنین بیشتر از سه حرکت داشت، وضعیت حرکات او طبیعی است. اما اگر حرکت جنینتان خوب نبود تا یک ساعت صبر کنید، اگر پس از این مدت پنج حرکت خوب را احساس نکردید باید به پزشکتان مراجعه نمایید تا تست سلامت جنین (NST) را برایتان درخواست نماید.

هر آنچه که باید بدانید