×
سوال

آزمایش ضد اسپرم مردان

سلام، آیا آزمایشی هست نشون بده که بدن خانم در برابر اسپرم مقامت نشون میده و اون رو ٱنتی بادی حساب میکنه یا نه؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:

سلام دوست عزیزم، بله. آزمایش‌های " آنتی بادی ضد اسپرم" و " پی سی تی" می‌توانند در بررسی مواردی‌که گفتید کمک کننده باشند.

تست آنتی بادی ضد اسپرم برای بررسی آنتی بادی هایی که برعلیه اسپرم ها در خون، ترشحات واژن یا مایع منی وجود دارند می‌باشد. مایع منی ممکن است سیستم ایمنی را چه در بدن مرد و چه در بدن خانم تحریک کند و برعلیه آن آنتی بادی ایجاد شود که این آنتی بادی‌ها می توانند اسپرم ها را از بین ببرند یا به آن‌ها آسیب بزنند.

بیضه‌ها در حالت طبیعی اسپرم‌ها را از سلول‌های ایمنی فرد دور نگه می‌دارند. اما اگر به‌دلایلی مانند آسیب بیضه‌ها، برخی جراحی‌ها مانند بیوپسی یا وازکتومی(لوله بستن آقایان) و یا عفونت غده‌ی پروستات باعث تحریک سیستم ایمنی بر علیه اسپرم‌ها شود آنتی بادی بر علیه آن‌‌ها ایجاد می‌گردد.

در بدن برخی خانم‌ها هم ممکن است واکنش آلرژیک نسبت به اسپرم‌های مرد در تماس با آن‌ها رخ دهد و آن را به عنوان عامل بیگانه تلقی کرده و آنتی بادی ضد اسپرم ساخته شود.

"پی سی تی" یا تست پس از نزدیکی آزمایشی است که بر روی ترشحات دهانه‌ی رحم که چند ساعت پس از نزدیکی و در حوالی تخمک گذاری گرفته می‌شود انجام می‌گیرد و فاکتورهایی مانند حجم، اسیدیته، شکل ترشحات زیر میکروسکوپ ، قابلیت کش‌آمدن، چسبندگی و سلول‌های عفونی در ترشحات دهانه‌ی رحم و سپس تعداد و تحرک اسپرم‌ها در نمونه ترشح دهانه‌ی رحم بررسی می‌گردد و نمره داده می‌شود.

هر آنچه که باید بدانید