×
سوال

بالا آوردن نوزادان هنگام شیر خوردن خطرناک است؟

سلام، بچه م 15 روزشه شیرمو خیلی بد میخوره، وسط شیر خوردن لج میکنه و نق میزنه، بعد خوردن شیرم آروغ میزنه و مقداری از شیر رو بالا میاره، یعنی مشکلی هست؟ نگرانم. بعضی وقت ها هم دهنش بوی ترشیدگی میده، چیکار کنم؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:

 

دوست عزیزم سلام. قدم نورسیده مبارک. شما حالا یک مادر هستید و از این پس باید تمرین صبوری کنید. اصل موفقیت در شیردهی صبوری و ممارست شماست، بنابراین در مقابل بدقلقی های نوزادتان صبور بوده و به هیچ عنوان روند شیردهی را قطع نکنید.

در رابطه با آروغ زدن، باید بدانید که در طی مکیدن شیر، هوای زیادی وارد معده نوزاد شده و از آن جهت که ظرفیت معده نوزاد بسیار اندک است، آروغ زدن به خروج این هوای اضافی کمک می کند. خود شما هم بعد از هر نوبت شیردهی، می بایست با قرار دادن نوزاد بر روی شانه خود و یا خواباندن او به شکم بر روی یک دست و ضربه زدن ملایم به پشت او با دست دیگرتان، به انجام این عمل کمک کنید تا کوچولویتان دچار دل درد و بی قراری نشود. بوی ترشیدگی که حس می کنید هم ناشی از ترکیب شیر با اسید معده بوده و جای نگرانی ندارد. فراموش نکنید که در این دوران باید از مصرف مواد غذایی مانند پیاز یا کالباس که می توانند عطر و طعم شیر شما را تغییر دهند خودداری نمایید تا نوزاد اذیت نشود.

البته در صورتی که استفراغ ها زیاد و یا جهنده هستند، مراجعه به متخصص اطفال برای بررسی بیشتر الزامی است.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید