×
سوال

واژینیسموس چیست؟

سلام، من ۸ ماهه ازدواج کردم و دخول آلت تناسلی همسرم به سختیه طوری که تا به حال رابطه ی کامل نداشتیم، علتش چیه؟

پاسخ
mmmپاسخ مشاور سایت سارا حبیبی کارشناس مامایی:
سلام دوست عزیزم، واژینیسموس یک بیماری است که در آن اسپاسم های غیرارادی عضلانی واژن از ورود هر جسم خارجی به داخل آن از جمله آلت تناسلی مرد جلوگیری می‌کند و این همان احساس مقاومتی است که شما در برابر دخول آلت تناسلی همسرتان دارید. این مشکل معمولاً در هنگام برقراری اولین رابطه‌های جنسی کشف می‌شود. عللی که این احتمال را بیشتر می‌کند شامل تصورات غلط درباره‌ی رابطه ی جنسی با جنس مخالف، ترس و اضطراب، احساس گناه یا شرم آور دانستن آن، اختلافات زناشویی، سابقه‌ی تجارب بد جنسی، مشکلاتی همچون اندومتریوز، عفونت‌ یا خشکی واژن، سابقه‌ی جراحی‌های ناحیه‌ی تناسلی، مصرف برخی داروها و غیره می‌باشند. علت واژینیسموس می‌تواند ترکیبی از درگیری ذهنی و جسمی باشد اما اغلب موارد واژینیسموس با مشکلات جسمی در بدن زن ارتباطی ندارد. برای ارزیابی واژینیسموس لازم است انواع و درجه بندی آن را بدانید.
واژینیسموس به ۴ درجه تقسیم می‌شود:
واژینیسموس درجه‌ی یک؛ که در آن اسپاسم و گرفتگی عضلات واژن خفیف بوده و در طی نزدیکی احساس درد، سوزش و تنگی وجود دارد. این درجه از واژینیسموس معمولاً به خودی خود بهبود می‌یابند و ممکن است در انتهای رابطه این احساس در خانم تخفیف یابد اما اگر بهبود نیافت باید به مشاور یا سکس تراپیست مراجعه کرد.
واژینیسموس درجه دو؛ که در این درجه در هنگام رابطه ی جنسی سوزش و درد نسبتاً شدید وجود دارد که باعث می‌شود نه تنها نزدیکی برایشان لذتبخش نبوده بلکه آزاردهنده باشد و از ابتدا تا انتهای رابطه عضلات واژن منقبض است. 
واژینیسموس درجه سه؛ در این درجه افراد انقباض بسیار شدیدی در واژن دارند به حدی که حرکت آلت همسر را دشوار ساخته و معمولاً رابطه‌ی موفقیت آمیز وجود ندارد و به دخول منجر نمی‌شود. همچنین این افراد برای معاینه‌ی ماما یا پزشک هم به مشکل برمی‌خورند. 
واژینیسموس درجه چهار؛ که شدیدترین حالت واژینیسموس است و فرد به هیچ وجه اجازه‌ی رابطه‌ی جنسی و دخول آلت همسر را نمی دهد و به محض اقدام به برقراری رابطه‌ی جنسی ران‌ها را به هم نزدیک کرده و باسن را بالا نگه می‌دارد. این افراد حتی از دست زدن به اندام تناسلی خودشان هم می‌ترسند.
همچنین واژینیسموس دو نوع دارد:
واژینیسموس اولیه؛ که در این نوع واژینیسموس خانم هیچگاه دخول و رابطه‌ی جنسی موفق نداشته است. واژینیسموس اوليه اغلب بدون علت (ایدیوپاتیک) است. 
واژینیسموس ثانویه؛ که در واژینیسموس ثانویه از ابتدای شروع روابط جنسی، ممانعتی برای ورود جسم یا آلت تناسلی به داخل واژن زن وجود نداشته و پس از مدتی از شروع روابط جنسی این اتفاق می‌افتد که احتمالاً به علل فیزیکی مانند عفونت‌های قارچی، آسیب‌های هنگام زایمان، خشکی واژن بدلیل شیردهی یا یائسگی و یا حتی علل روحی رخ می‌دهد. 
هر آنچه که باید بدانید