×
سوال

ترشح شیر از نوک پستان در بارداری

ترشح شیر از نوک پستان در بارداری

پاسخ
سلام من ۳۳ هفته‌ی بارداری هستم از سینه هام یه ماده ی غلیظ خارج میشه که نگرانم میکنه.میشه راهنماییم کنید؟ من باید چیکار کنم؟

پاسخ مشاور سایت سارا حبیبی کارشناس مامایی 
در دوران بارداری فارغ از اینکه مادر تصمیم به شیردهی با سینه‌ی خود را دارد یا خیر سینه‌ها متحمل تغییراتی می‌شوند تا بتوانند شیر مورد نیاز نوزاد را آماده کنند.
پستان‌ها از بافت همبند و چربی به همراه غدد و مجاری شیری تشکیل شده اند که در بارداری تحت تاثیر هورمون‌های بارداری تقسیم می‌شوند بنابراین سایز سینه‌ها هم بزرگ می‌شوند؛ با گذشتن از نیمه‌ی بارداری غدد شیری، شیر را تولید و ذخیره می‌کنند. فشار شیر در غدد شیری‌ به حدی می‌رسد که منجر به باز شدن مجراها شده و شیر خارج می‌شود که به صورت یک مایع کرمی و گاها زردرنگ میباشد و آغوز نام دارد. 
این ترشحات در اواخر سه ماهه‌ی سوم شروع به ترشح می‌کنند اما امکان ترشح آن‌ها هر زمانی بعد از پنج یا شش ماهگی هم وجود دارد.اگر سینه‌ها تحریک شوند این ترشحات غلیظ تر میشوند. اگر این ترشحات باعث آزار شما و خیس شدن لباس هایتان می‌شود می‌توانید از پدهای مخصوص داخل سوتین خود استفاده کنید. در ضمن باید بدانید تحریک سینه ها و دوشیدن آغوز در بارداری کار اشتباهی می‌باشد و نباید انجام شود.

هر آنچه که باید بدانید