×
سوال

راهکار برای کاهش درد قاعدگی

سلام، یک ساله که ازدواج کردم و همیشه هر ماه همراه با عادت ماهانه درد شدیدی دارم، قبل ازدواجمم این درد همراهم بود و از آمپول هیوسین استفاده میکردم، میخواستم بدونم این درد هر ماه عادی هست؟ چکار کنم تا درد نکشم؟ این آمپول هایی که استفاده میکردم ممکنه رو باروریم تاثیر منفی بزاره یا نه؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:

 

 سلام دوست نازنینم. قاعدگی دردناک شايعترين درد دوره ای در زنان است که می تواند علل مختلفی داشته باشد. در اکثر موارد این درد بخشی طبیعی از فرآیند قاعدگی بوده که در اثر رها شدن مواد شیمیایی به نام پروستاگلندین ها و در نتیجه ایجاد انقباض و گرفتگی در عضلات رحمی ایجاد می شود. در چنین مواردی درد قاعدگی می تواند نشانه ای از سیکل ماهیانه ی دارای تخمک گذاری باشد. اما گاهی دردهای قاعدگی می توانند نشانگر مشکلات جدی تری همچون بیماری التهابی لگن و یا اندومتریوز باشند. اگر با عمل نمودن به راهکارهایی همچون :

  • فعالیت‌های فیزیکی ملایم، ورزش منظم روزانه،
  • اعمال تغییرات در رژیم غذایی ( افزایش مصرف غلات سبوس نگرفته، حبوبات، سبزیجات و میوه جات و کاهش مصرف نمک، کافئین و شکر )،
  • پرهیز از پرخوری،
  • مصرف دم نوش های گیاهی در دوران قاعدگی همچون دم کرده گل گاوزبان و سنبل طیب همراه با عسل یا دمنوش بابونه،
  • مصرف مکمل ویتامین "ای" از یکی دو روز قبل از قاعدگی تا زمانی که درد دارید،
  • کمک گرفتن از استراحت، ماساژ، تکنیک‌های بیوفیدبک و برخی از تمرینات یوگا در هنگام درد
  • و همینطور مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی کم عارضه همانند مفنامیک اسید، ایبوپروفن، دیکلوفناک و همچنین داروی هیوسین دردتان بهبود نیافت، حتما برای بررسی علت دقیق مشکل و انتخاب بهترین راهکار درمانی به پزشک مراجعه نمایید. ضمن اینکه اگر قصد بارداری ندارید، مصرف قرصهای جلوگیری از حاملگی با سطح استروژن پایین همچون ال دی نیز در بهبود این مشکل مؤثر خواهند بود. در رابطه با سوال دومتان نیز باید بگوییم که نگران نباشید داروی هیوسین برای شل کردن عضلات و کاهش درد بکار رفته و بر قدرت باروری شما تاثير منفی ندارد.
bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید