×
سوال

خوردن چیپس و پفک در بارداری، ضرر داره؟

سلام ببخشید من بیست هفته باردارم. خیلی میلم به پفک و چیپس میکشه جوری که از خوردنش سیر نمیشم، برام ضرر نداره؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:


سلام مادر مهربان. پفک و چیپس اگرچه خوداکی های خوشمزه و وسوسه انگیزی هستند اما مصرف بیش از حد آن ها بصورت کلی و به ویژه در دوران بارداری که دوران بسیار حساسی است توصیه نمی شود. نمک بیش از اندازه این خوراکی ها خطر فشار خون را افزایش داده، منجر به تجمع آب در بدن و درنتیجه ورم و افزایش وزن؛ آسیب به کلیه ها، ایجاد سیری کاذب و در نتیجه کاهش اشتهای شما برای خوردن مواد غذایی سالم و مغذی که برای سلامت بارداری و رشد کوچولویتان ضروری هستند شده و به علاوه رنگ موجود در این خوراکی ها و عدم اطلاع از سلامت آن ها بر طبق تحقیقات می تواند سلامت جنین را به مخاطره اندازد و منجر به مشکلاتی همچون کاهش یا افزایش غیرطبیعی وزن جنین و افزایش خطر ابتلا به مشکلاتی همچون دیابت و فشار خون در بزرگسالی او شود.  
البته تمام این ها به این معنی نیست که در صورت مصرف گه گداری این خوراکی ها حتما دچار این مشکلات خواهید شد. بلکه مصرف مداوم این خوراکی ها مدنظر است.
 باتوجه به این نکات توصیه میکنم تاحد امکان مصرف این خوراکی ها را کاهش داده و نهایتا به یک بار در هفته محدود کنید و بجای آن خوراکی های سالم را جایگزین سازید. به علاوه می توانید پاپ کورن و یا چیپس را در منزل تهیه کرده و آن را جایگزین پفک و سایر محصولات کارخانه ای سازید.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید