×
سوال

باردارم، میتونم ورزش کنم؟

سلام وخسته نباشید. باشگاه رفتن در دوران بارداری ایرادی نداره؟ چون شنیدم ورزش کردن در بارداری باعث زایمان راحت تر میشه.

پاسخ

پاسخ سوال توسط مشاور سایت، افسانه گنجی کارشناس مامایی:

 

سلام دوست عزیزم. خیر ورزش کردن در دوران بارداری نه تنها ایرادی ندارد بلکه فواید بی شماری برای هم شما و هم کوچولوی درون رحمتان به دنبال خواهد داشت. از جمله ورزش های مناسب این دوران می توان به شنا، پیاده روی در آب، دوچرخه ثابت، پیاده روی و یوگا اشاره نمود. البته به دلیل اینکه دوران بارداری، دوران حساسی است می بایست در ابتدا حتما با پزشک خود مشورت نموده و تحت نظر او ورزش را آغاز نمایید، در صورت صدور اجازه توسط پزشک دانستن چند نکته در این زمینه برایتان مفید خواهد بود:

 

- اگر تا به حال ورزش نکرده اید، می بایست این کار را گام به گام، آهسته و با انجام ورزش های ملایم شروع نمایید تا به جنین آسیبی نرسد.

 

- باتوجه به اینکه ضروری است در بارداری از عرق کردن بیش از حد، گرم شدن زیادتر از حد بدن و افزایش شدید ضربان قلب جلوگیری نمایید، بنابراین با نوشیدن مقدار مناسب از مایعات قبل، حین و بعد از ورزش و همینطور ایجاد وقفه های منظم در حین ورزش مانع از بروز این مشکلات شوید.

 

- از انجام ورزش هایی که به ناحیه ی لگن و شکم آسیب می رسانند، مانند اسکی، اسکیت، بسکتبال و اسب سواری جدأ خودداری کنید.

 

- در صورتی که در حین ورزش دچار مشکلاتی همچون لکه بینی، درد شدید شکم، تپش قلب، تنگی نفس و درد قفسه ی سینه شدید ورزش را متوقف نموده و به پزشک مراجعه کنید.

 

- از لباس ها و کفش های مناسب و راحت استفاده کنید تا از حوادث ناگهانی و صدمات احتمالی پیشگیری شود.

 

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید