×
سوال

علت طولانی شدن زردی نوزاد

سلام یه سوال دارم. دخترم اولش که به دنیا اومد زردیش بالا بود. تو خونه توی دستگاه نور گذاشتیمش، بعدش زردیش اومد روی 8 ولی تا 40 روز زرد بود و من مرتب میبردمش دکتر و دوباره آزمایش میگرفتم، خوشبختانه زردیش پایین بود. علت طولانی بودن زردیش برای چی بوده؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت مینا فرخی کارشناس ارشد مامایی:


دوست عزیزم سلام. زردی نوزادی یکی از بیماری های شایع دوره نوزادی بوده و در بسیاری موارد خودبخود بهبود می یابد. زردی نوزادان بطور معمول در طی دو هفته اول زندگی برطرف می گردد اما در صورتی که بعد از دوهفته در نوزادان رسیده و بعد از سه هفته در نوزادان نارس ادامه یابد، به آن زردی طول کشیده می گویند. 
اگرچه بر خلاف نوع دیگر زردی، در زردی طول کشیده مقدار زردی کمتر از حدی است که باعث آسیب مغزی شود اما نکته مهم اینجاست که علت ادامه زردی در این نوزادان باید بررسی و یافت شود تا مشکلات دیگری پیش نیاید.
علل عمده زردی طول کشیده شامل کم کاری غده تیروئید، عفونت ادراری،  بیماری فاویسم، بیماری گالاکتوزومی و یا در مواردی علل ناشناخته می باشد.
در صورتی که با انجام بررسی ها توسط پزشک تمام علل فوق رد شود و نوزاد از شیر مادر تغذیه نماید، این زردی ناشی از شیر مادر تلقی شده که می تواند شش هفته و حتی در برخی مواقع تا دوازده هفته ادامه یابد که مسئله ای طبیعی است. البته لازم به ذکر است در این زمان همواره باید میزان زردی خون نوزاد چک شود که چنانچه در محدوده پرخطر نباشد اقدام خاصی لازم نیست و بتدریج برطرف خواهد شد. احتمالا زردی فرزند شما هم از نوع زردی ناشی از شیر مادر بوده است.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید