×
سوال

تخمدان بزرگ با کیست های متعدد، چه کنم؟

سلام خسته نباشید. من مجردم ولی عادت ماهانه م کاملا" بهم ریخته ست و یه هفته در میان پریود می شم. سونوگرافی دادم که گفتن تخمدانام بزرگ شده و کیست های فولیکولی متعدد دارم . خواستم بدونم مشلم دقیقا چیه و چیکار کنم؟

پاسخ

پاسخ مشاور سایت افسانه گنجی کارشناس مامایی:
سلام دوست عزیزم. با علائمی که ذکر کردید احتمالا با مشکلی به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک روبرو هستید.
سندرم تخمدان پلی کیستیک از بیماری های شایع در زنان بوده که به دلیل عوارضی که می تواند بر قدرت باروری خانم ها داشته باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است. این سندرم در واقع مجموعه ای از علائم بوده که تعداد و شدت هرکدام از آن ها در هر فرد با دیگری متفاوت است و ممکن است یک یا تعدادی از علائم در هر فرد دیده شود. مهم ترین علامت این سندرم که در حقیقت علت نامگذاری آن نیز می باشد، وجود کیست های متعدد کوچک در تخمدان هاست که در سونوگرافی تشخیص داده شده می شوند و ممکن است بدلیل تعداد زیاد آن ها حجم تخمدان ها افزایش یافته و بزرگ شوند.
از علائم دیگر این سندرم می توان به سیکل های نامنظم قاعدگی (مثل شرایطی که شما آن را تجربه  می کنید)، رشد موهای زائد و پرمویی، چاقی، جوش و آکنه و افزایش سطح قند خون اشاره نمود. البته همانطور که ذکر شد ممکن است فقط یک یا تعدادی از این علایم وجود داشته باشد.  
بیماری پلی کیستیک اگرچه قابل درمان نهایی نبوده اما قابل کنترل است. توصیه ما به شما این است که تحت نظر پزشک بوده، در قدم اول آزمایشات هورمونی جهت شروع درمان دارویی بعمل آورید.
به علاوه سه کلید طلایی مقابله با سندرم تخمدان پلی کیستیک را فراموش نکنید. این سه کلید شامل:ورزش منظم،
نگه داشتن وزن در محدوده مناسب،
در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم (کاهش مصرف غذاهای آماده و فرآوری شده، کاهش مصرف شکر و شیرینی ها، افزایش مصرف میوه و سبزیجات تازه، جایگزین ساختن سبزیجات غیر نشاسته ای مثل کلم بروکلی، اسفناج و هویج به جای سبزیجات نشاسته ای همچون ذرت و سیب زمینی، جایگزین ساختن نان، ماکارونی سبوس دار و برنج قهوه ای به جای نان و ماکارونی غیر سبوس دارو برنج سفید) هستند.

bayad bedanid هر آنچه که باید بدانید